AKTUALITĀTES KONKURSI SVEICAM SĒRU VĒSTS ARHĪVS 2012-2019 RECENZIJAS UN INTERVIJAS IZNOMĀ Radošo personu atbalsta programma LMS PROJEKTI LMS VĒSTURE LMS STRUKTŪRA LMS APAKŠSTRUKTŪRAS LMS KONGRESI LMS STATŪTI LMS BIEDRI KĀ KĻŪT PAR LMS BIEDRU? LMS BIEDRU RADOŠĀS KOPAS LMS DALĪBA ORGANIZĀCIJĀS INTERNETA SAITES LMS KONTAKTI

Ziedo Latvijas Mākslinieku savienībai

Ivetas Laures

personālizstāde "NEVER GIVE UP! / NEKAD NEPADODIES!“

11.07.2020. – 22.08.2020.

 

Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) galerijā, 11. novembra krastmalā 35, Rīgā, no 11. jūlija līdz 22. augustam būs apskatāma mākslinieces Ivetas Laures personālizstāde „NEVER GIVE UP! / NEKAD NEPADODIES!“.

Izstādes atklāšana notiks 10.jūlijā, no plkst.18.00 līdz 21.00.

 

„NEVER GIVE UP!“ ir izplatīts, masu kultūrā bieži lietots izteiciens. Iveta Laures personālizstādes nosaukumā tas ienāca kā gatavs uzraksts uz auduma, no kura tapa mākslas darbs ar tādu pašu nosaukumu. Šis izteiciens māksliniecei likās personiski ļoti aktuāls. Atziņa, ka dzīvē ļoti svarīgi ir tieši – nepadoties. Nevis uzvarēt kādās konkrētās cīņās vai iegūt apkartējo vērtējumā nozīmīgas balvas, bet neatmest savas vērtības, saglabāt mērķus un īstenot sapņus, jo brīdī, kad to atmet, to visu arī zaudē. Zaudē savu dzīvi. Dzīvi, kas tāpat paiet ļoti ātri.

Iveta Laure 2018. gadā ieguva Latvijas Mākslinieku  savienības (LMS) rīkotās izstādes „Mākslas dienas 2018. Mākslas laiks“  balvu – iespēju izveidot  personālizstādi LMS galerijā. Personālizstādē „NEVER GIVE UP! / NEKAD NEPADODIES!“ būs apskatāmi mākslinieces jaunākie darbi, kā arī tādi darbi, kas līdz šim nav bijuši eksponēti Rīgā - apjomīgi objekti „100 m MĀKSLAS“ (2017) un „Prosecco kleita - dzirkstošie mirkļi“ (2019), kas radīti un eksponēti Starptautiskajā Aizputes rezidenču centrā SERDE, kā arī objekts „PRIVĀTI LV“ (2018), kas tapis īpaši izstādei „100 Latvijas mākslā“ Daugavpils Marka Rotko centrā.

Izstādi veido konceptuāli objekti un instalācijas, kas tapuši atsaucoties uz personiskām sajūtām un pārdzīvojumiem, sociālā kritika. Tēlu struktūrā daudz lietu no sievietes pasaules (garderobes). Tās atbilstoši katrai konkrētai iecerei piešķir vēstījumam romantisku, intīmu vai provokatīvu raksturu un autores personības identitāti. Mākslas darbu izveidē lielākoties tiek izmantoti šķiedras, „ready-made“ materiāli un arī fotogrāfija.

 

Iveta Laure ir māksliniece un mākslas pedagoģe, kura ir viena no aktīvākajām laikmetīgās kultūras paradigmas veidotājām Latvijā. Mākslinieces daiļradei raksturīga multimediāla pieeja un provokatīvs raksturs. Iveta Laure beigusi Latvijas Mākslas akadēmijas Vides mākslas nodaļu. Rīkojusi vairākas personālizstādes, veidojusi vides objektus, piedalījusies grupu izstādēs un rezidencēs Latvijā un ārzemēs.

 

Izstādi „NEVER GIVE UP! / NEKAD NEPADODIES!“ rīko biedrība „Latvijas Mākslinieku savienība“, projektu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un Starptautiskais Aizputes rezidenču centrs SERDE. 

Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) virtuālās vizuālās mākslas izstādes “Mākslas dienas 2020. Covid-19” izskaņā, LMS izsaka pateicību visiem māksliniekiem - izstādes dalībniekiem par radošo sniegumu, uzdrīkstēšanos un iesaisti līdz šim vēl neierastā virtuālās izstādes veidošanā.

Izvērtējot virtuālās vizuālās mākslas izstādes “Mākslas dienas 2020. Covid-19” 119 dalībnieku radošo sniegumu, izstādes rīkotāju komanda nolēmusi piešķirt LMS balvu – iespēju rīkot personālizstādi LMS galerijā 2021./2022. gadā, gleznotājai Adriānai Vīgnerei par klusināto, bet monumentālo māksliniecisko sniegumu darbā “Laika telpa“. Apsveicam mākslinieci!

  

Igors Vasiļjevs-Penerdžī (1940-1997) “Ļeņina prēmijas laureāts Māris Liepa Krasa lomā”, 1980.

Koks, 105x54x40 cm. LMS muzejs. Foto: A.Gaidis

 

Latvijas Mākslinieku savienība (LMS) aicina atcerēties pāragri aizgājušo tēlnieku Igoru Vasiļjevu-Penerdžī (26.05.1940. - 21.06.1997.).

 

Igors Vasiļjevs-Penerdžī ir spilgta personība latviešu tēlniecībā, mākslinieks, kurš piešķīris portreta žanram īpašu emocionālu risinājumu, uzsverot tajā personas garīguma substanci, nošķirot cilvēcisko kaislību pasauli un rimto viedumu. Mākslinieku interesēja dažādas reliģiskās prakses, garīgā skolotāja tēls, autors veidojis Jēzus Kristus un hinduisma guru vispārinātus simboliskus portretus, kuros nolasāmas pašportreta iezīmes. Portretējamo personu klāsts ietver garīgumu starojošas radošās inteliģences pārstāvjus, kā arī dzīves un enerģijas vitalitātes pilnus ikdienā sastaptos cilvēkus.

 

Igors Vasiļjevs-Penerdžī, kā īpaši apdāvināts bērns, saņēma balvu vizuālajā mākslā jau 1949. gadā (Maskava, Krievija). 1952. gadā tika uzņemts V.Surikova Mākslas institūta mākslas skolā (Maskava, Krievija). Igors Vasiļjevs-Penerdžī 1962. gadā beidza Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības nodaļu (tag. LMA Vizuāli plastiskās mākslas nodaļas Tēlniecības apakšnozare) ar diplomdarbu “Pasaules jaunība”, vad. K.Zemdega. Jau studiju gados mākslinieks pārsteidza pasniedzējus, uzrādot pieredzējušu  meistarību un prasmi veidot, jo jaunais mākslinieks tika uzņemts LMA uzreiz otrajā kursā. Īpaši tuvs I.Vasiļjevam-Penerdži bija portreta un figurālā portreta žanrs. Studējot LMA, veidoja pianista V.Kliberna portretu.

I.Vasiļjevs-Penerdži bija LMA mācībspēks kopš 1962. gada, profesors no 1987.gada. Mākslinieks piedalījās vairāku latviešu tēlnieku paaudžu audzināšanā, sniedzot ieskatu arī savā savpatnajā, jutekliskām jūgendstila atsaucēm bagātajā tēlnieka daiļradē.

I.Vasiļjevs-Penerdži bija LMS biedrs kopš 1963. gada. Tēlnieks bija viens no ražīgākajiem  un daudzveidīgākajiem portretistiem Latvijas tēlniecībā. Mākslinieks aktīvi piedalījās izstādēs Latvijā, Krievijā, ASV, Vācijā, Indijā, portretēja laikabiedrus, kolēģus, tēlniekus – E.Melderi, V.Albergu, baletdejotājus – M.Plisecku, Z.Errs, M.Liepu, dzejnieku B.Pasternaku, komponistu R.Paulu. I.Vasiļjevs-Penerdži tikās un portetēja politiķi I.Gandiju, arī mākslinieku S.Rerihu u.c. Tēlnieks veidoja arī reliģiskas kompozīcijas Sv. Pētera baznīcā (1992, Rīga), Aglonas bazilikā (1993).

Mākslinieks kā savu izteiksmes veidu pieņēma koktēlniecību. Izvēlējās radošam darbam cietus tropiskos kokus, kas kalta griezuma vietu atstaro ar metālisku spīdumu un citkārt maigais materiāls iegūst citu vizuālu dimensiju. Autora rokraksts ir atpazīstams, jo viņš, izmantodams koksnes struktūru, formu veidoja  reālistisku  un  impresionistiski plastisku, tēliem, uzsverot izteiksmību, palielina raksturīgos sejas vaibstus.

Kā īpašu vērtību LMS muzeja ekspozīcijās jāuzsver I.Vasiļjeva-Penerdži kokā veidotie darbi: M.Liepas portrets Krasa lomā A.Hačaturjana baletā “Spartaks” (1980, Zvārtavas pils) un tēlnieka E.Meldera portrets (1963, “Mākslinieku nams”). Tie ir portreti, kuros vituozi koka materiālā redzamas gan cilvēciskas īpašības, gan talanta dotības, gan personības valdzinājums.

Igora Vasiļjeva-Penerdžī darbi atrodas Latvijas Mākslinieku savienības muzejā, Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā,  kā arī citos muzejos un privātkolekcijās.

Mākslinieka devums tika novērtēts un 1981.gadā viņam piešķirts LPSR Nopelniem bagātā mākslas darbinieka nosaukums.

 


 

Latvijas Mākslinieku savienība sveic starptautiskajā Muzeju dienā!

  

Latvijas Mākslinieku savienība (LMS) informē, ka sakarā ar Covid-19 pandēmijas radīto negatīvo ietekmi uz LMS finansiālo situāciju, lai taupītu resursus un nodrošinātu LMS muzeja kolekcijas saglabāšanu, proti, apsardzi, tehnisko uzraudzību un apkopi, uz nenoteiktu laiku ir apturētas LMS muzeja sadarbības programmas, t.sk. mākslas darbu deponēšana, LMS muzeja krājuma un arhīva apskate.


Izmaiņas LMS muzeja darbā no 12. maija līdz 9. jūnijam:


- LMS muzeja ēkā "Mākslinieku nams", 11. novembra krastmalā 35, Rīgā, apskatei ir pieejamas LMS muzeja ārtelpas ekspozīcija un pirmā stāva ekspozīcijas:

līdz 31. maijam LMS galerijā apskatāma Zaigas Putrāmas personālizstāde "Cilvēki pamana, kā saules satiekas";

Jāņa Purcena un Igora Dobičina izstāde “Atlikušais no baltajiem apokalipses jātniekiem un rezidentūra”;

LMS muzeja izstādes "Ābols. Ripo. Jūra", "Škiedras kristalizācija" un patstāvīgās plakāta un nonkoformisma mākslas ekspozīcijas.


- LMS Radošajā kvartālā "Kombināts MĀKSLA", Gaujas ielā 1, 3, 5, apskatāmas āra objektu, tēlniecības un graffiti ekspozīcijas.


- LMS muzeja filiālē "Biķeri" apskatāma āra ekspozīcija "Ziemas karš".


- LMS muzeja filiāles "Zvārtavas pils" apskate pieejama, iepriekš piesakoties.


Izmaiņas LMS biroja darbā:

No 12. maija līdz 9.jūnijam LMS birojs strādā attālināti no plkst. 10.00 - 17.00. Lūdzam sazināties! Kontaktinformācija: 29138952, 26628302, info@lms.lv, dobicins@inbox.lv .


Aicinām interesentus un māksliniekus LMS muzeja apmeklējuma laikā ievērot Ministru kabineta 2020. gada 12. marta rīkojumā Nr.103 un tā grozījumos noteiktās prasības, kā arī turpināt sekot Latvijas Mākslinieku savienības aktualitātēm LMS mājaslapā un sociālajos tīklos.


No 2020. gada 20. aprīļa līdz 31. maijam mājaslapā www.makslasdienas.lv un tiešsaistes sociālā tīkla tīmekļvietnes Facebook lapās “Latvijas Mākslinieku savienība” un “Mākslas dienas/Rudens” norisinās biedrības “Latvijas Mākslinieku savienība” pirmo reizi rīkota virtuālā vizuālās mākslas izstāde “Mākslas dienas 2020. Covid-19”.

 


Ieskats Zaigas Putrāmas personālizstādes "Cilvēki pamana, kā saules satiekas" ekspozīcijā LMS galerijā,

11. Novembra krastmalā 35, Rīgā.

 Latvijas Mākslinieku savienība aicina pieminēt Otrā pasaules kara beigas Eiropas teritorijā, kas norisinājās pirms 75 gadiem. Latvijai tas bija turpinājums sarežģītiem vēstures notikumiem, kā valstiskuma zaudēšana, PSRS okupācija, civiliedzīvotāju represijas un trimda. Uzvara pār nacistisko Vāciju un kara tēma bija viena no aktuālajām latviešu mākslā 20.gs. 40-80. gados.

 Latvijas Mākslinieku savienība, atzīmējot svētkus, kas ietekmējuši Latvijas kultūru un guvuši plašu atspoguļojumu latviešu autoru darbos vizuālajā mākslā, šodien, 1.maijā, sveic Darba svētkos un Latvijas Republikas Satversmes sapulces sasaukšanas dienas simtajā gadskārtā un 4. maijā Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas trīsdesmitajā gadadienā!

 

  

VIRTUĀLĀ VIZUĀLĀS MĀKSLAS IZSTĀDE

MĀKSLAS DIENAS 2020. COVID-19


No 2020. gada 20. aprīļa līdz 31. maijam mājaslapā  www.makslasdienas.lv un tiešsaistes sociālā tīkla tīmekļvietnes Facebook lapās “Latvijas Mākslinieku savienība”, "LMS Latvijas Mākslinieku savienība" un “Mākslas dienas/Rudens” norisinās biedrības “Latvijas Mākslinieku savienība” pirmo reizi rīkota virtuālā vizuālās mākslas izstāde “Mākslas dienas 2020. Covid-19”.

Aicinām sekot līdzi izstādes aktualitātēm mājaslapā (www.makslasdienas.lv) un sociālā tīkla tīmekļvietnēs.

Piedāvājam nosktīties LTV 1 "Rīta panorāma" sižetu par LMS virtuālās vizuālās mākslas izstādi "Mākslas dienas 2020. Covid-19". LTV 1 sižetu var noskatīties šeit.


Kārlis Dobrājs "Spēle", audekls, eļļa, 132x213 cm, 1979., LMS muzejs.

 

No 2020. gada 7. līdz 23. aprīlim Latvijas Mākslinieku savienība ir veikusi aptauju par Covid-19 pandēmijas izplatības radīto negatīvo ietekmi uz radošo personu ienākumiem.


LMS aptaujā piedalījās 149 respondenti – vizuālās mākslas mākslinieki, mākslas zinātnieki un radošo industriju pārstāvji, tai skaitā LMS telpu – radošo darbnīcu, nomnieki. Aptaujas rezultāti parāda, ka 88% aptaujāto ir bijuši spiesti atcelt vai pārcelt savus mākslas projektus. Savukārt, 54% radošo personu izjūt eksistenciālu nedrošību, norādot, ka tuvākajā laikā nespēs segt tekošās izmaksas un apmaksāt rēķinus. Aptaujas rezultāti parāda, ka ir nepieciešams sniegt plašāku atbalstu radošajām personām ārkārtējās situācijas un Covid-19 pandēmijas radīto seku novēršanas laikā. Tāpat nepieciešama detalizētāka informācija par atbalsta iespēju saņemšanu (46% respondentu), kā arī vairums neatbilst patreizējiem kritērijiem atbalsta saņemšanai, tāpēc tam nav vispār pieteikušies (91%). 


Ar LMS veiktās aptaujas rezultātiem iespējams iepazīties: https://ej.uz/LMS_APTAUJA


 

Latvijas Mākslinieku savienības pirmā virtuālā vizuālās mākslas izstāde

“Mākslas dienas 2020. Covid-19”

20.04. - 31.05.2020.

 

No 2020. gada 20. aprīļa līdz 31. maijam mājaslapā www.makslasdienas.lv un tiešsaistes sociālā tīkla tīmekļvietnes Facebook lapās “Latvijas Mākslinieku savienība” un “Mākslas dienas/Rudens” norisinās biedrības “Latvijas Mākslinieku savienība” pirmo reizi rīkota virtuālā vizuālās mākslas izstāde “Mākslas dienas 2020. Covid-19”.

Mākslinieku sociālā un radošā aktivitāte “Mākslas dienas” Latvijā ir aizsākusies 1959. gadā, un jau vairāk kā 60 gadus Latvijas Mākslinieku savienība (LMS) šajā izstādē tradicionālā formātā aktualizē mākslas procesu daudzveidību, to nozīmi māksliniekiem un sabiedrībai.

“Mākslas dienas” – ierastie pavasara un radošuma svētki, 2020. gadā ierodas laikā, kad “Apokalipses jātnieka” izskatā darbojas Covid-19 pandēmija, izjaucot iepriekš radītos plānus un ieceres pasaules valstu un cilvēku likteņos. Mākslu jomā šis laiks raksturojas ar skatītājiem slēgtiem muzejiem, izstāžu zālēm, teātriem un atceltiem kultūras pasākumiem. “Jātnieks” jāj, atstājot “kultūrdārziņā” postažu. Cietusi ir arī kultūras pakalpojumu nozare, kas strādā, apgūstot un realizējot finansējumu daudzveidīgos publiskajos projektos. Šobrīd par izdzīvošanu cīnās pēdējā desmitgadē koptā kultūras nozare, kas pastāvēja un izdzīvoja “no projekta uz projektu”.

LMS ir aicinājusi māksliniekus, neraugoties uz pandēmijas izraisīto dīkstāvi, apliecināt savas prasmes un vēlmi radīt, šoreiz eksponējot darbus virtuālajā formātā un uzturot aktuālu romiešu teicienu “Vita brevis, ars longa”. LMS aicinājumam ir atsaukušies 116 mākslinieki, to skaitā LMS biedri, profesionāli mākslinieki, mākslas augstskolu studenti un profesionālās vidējās kultūrizglītības iestāžu audzēkņi. Nozīmīgi ir akcentēt, ka šī ir pirmā reize, kad Latvijas Mākslinieku savienības ikgadējā “Mākslas dienu” izstāde tiek eksponēta neierastā formātā, un LMS pateicas autoriem par māksliniecisko drosmi.  Virtuālo ekspozīciju, kurā skatītāji var ieraudzīt gan profesionālu meistaru darbus, gan jauno mākslinieku sniegumu, veido klasiskās tehnikās izpildītu glezniecības, tēlniecības, grafikas, tekstilmākslas un keramikas darbu attēli, kā arī foto mākslas un multimediju darbi. Virtuālās izstādes “Mākslas dienas 2020. Covid-19” noslēgumā par pārliecinošu radošo sniegumu kādam no māksliniekiem tiks pasniegta LMS balva – iespēja rīkot personālizstādi LMS galerijā 2021./2022. gadā.

 

LMS virtuālā vizuālās mākslas izstāde “Mākslas dienas 2020. Covid-19” ir apskatāma no 20.04. - 31.05.2020. LMS tīmekļvietnē www.makslasdienas.lv un Facebook lapās: Latvijas Mākslinieku savienība, Mākslas dienas/Rudens.


Virtuālās izstādes idejas autors: Igors Dobičins, kuratore: Ieva Smiļģe, dizaina autori: Elza Dobičina, Gatis Pīpkalējs.  Izstādi rīko: Latvijas Mākslinieku savienība. Izstādi atbalsta dizaina uzņēmumi: “DatorsxDizains”, “DUDU.lv”, “Smede.lv”.


 

Aicinām māksliniekus, LMS biedrus, mākslas augstskolu studentus un radošo industriju pārstāvjus piedalīties aptaujā par COVID-19 ietekmi uz radošo personu finanšu situāciju. LMS ir izstrādājusi aptaujas anketu, lai apzinātu radušos finansiālo apdraudējumu un izraisītos materiālos zaudējumus radošajai nozarei.

Lūdzam anketu aizpildīt līdz š.g. 15. aprīlim.

Aptauja pieejama: https://ej.uz/LMS_covid19


Aicinām balsot par Vidzemes Kultūras Programmas projektu konkursā pieteikto LMS projektu " Radošās darbnīcas "Manto. Zīmē. Ģipsē""!

 

Nobalsot vari šeit: https://balso.vidzeme.lv/projekti/radosas-darbnicas-manto-zime-gipse

Projekta ietvaros tiks rīkotas radošās darbnīcas pils viesiem, kā arī LMS ilggadējiem sadarbības parteriem – Gaujienas mūzikas un mākslas skolai, Jāzepa Vītola Mūzikas dienu Gaujienā mūzikas nometnes rīkotājiem, biedrībai “Vītolēni” (Vītolēni & Vītolsvētki).

 

 


Kā arī aicinam balsot par biedrības "Vītolēni" radošo mūzikas nometni:

https://balso.vidzeme.lv/projekti/vitoleni-2020


 
Latvijas Mākslinieku savienība novēl priecīgas Lieldienas!

Lai saulains, sirsnīgs un radošu iedvesmu rosinošs šis svētku laiks!

 

 

 Latvijas Mākslinieku savienības virtuālā vizuālās mākslas izstāde

“Mākslas dienas 2020. Covid-19”

20.04. - 31.05.2020. 

 

Biedrība „Latvijas Mākslinieku savienība” (LMS) aicina LMS biedrus, profesionālus māksliniekus, mākslas augstskolu studentus un profesionālās vidējās kultūrizglītības iestāžu audzēkņus piedalīties virtuālajā vizuālās mākslas izstādē “Mākslas dienas 2020. Covid-19”.


Mākslas dienas, ierastie pavasara un radošuma svētki, 2020. gadā ierodas laikā, kad “Apokalipses” jātnieka izskatā darbojas Covid-19 pandēmija, izjaucot iepriekš radītos plānus un ieceres pasaules valstu un cilvēku likteņos. Mākslu jomā šis laiks raksturojas ar skatītājiem slēgtiem muzejiem, izstāžu zālēm, teātriem un atceltiem kultūras pasākumiem. Jātnieks jāj, atstājot “kultūrdārziņā” postažu. Cietusi ir arī kultūras pakalpojumu nozare, kas strādā, apgūstot un realizējot finansējumu daudzveidīgos publiskajos projektos. Ir apdraudēta to organizāciju pastāvēšana, kas specializējušās valsts, pašvaldību un privāta finansējuma apgūšanai konkrētajā kultūras jomā, un dažas jau kļuvušas maksātnespējīgas MK rīkojuma nr. 103 dēļ. Privātās kultūras organizācijas nav aprīkotas ar finanšu “drošības spilvenu”, atšķirībā no valsts un pašvaldību kultūras institūcijām. Šobrīd par izdzīvošanu cīnās pēdējā desmitgadē koptā kultūras nozare, kas pastāvēja un izdzīvoja “no projekta uz projektu”, veidojot festivālu pasākumus, kuri bija orientēti uz ātru realizāciju un veica nepieciešamo “kultūras laukuma” pārklājumu. Šādi modelētu pasākumu plānošanā un realizācijā tika iesaistīta Kultūras ministrija, valsts muzeji, ar mākslām saistītās biedrības, kā arī privātie sponsori. Šī iedibinātā, atstrādātā sistēma izrādījusies nenoturīga satricinājumam un sabrukusi kā māla koloss – tuvredzīgās kultūrpolitikas upuris. Sistēma ir vienaldzīga pret tās dalībniekiem. Latvijas vēsturē tas nav pirmais gadījums, tā pazuda “Jauno Trīs brāļu” projekts iepriekšējā krīzē u.c. Vai izdevīgāk ir būvēt sezonālās kultūras siltumnīcas un cikliski priecāties par tām, vai celt dārgas noturīgas un pārdomātas būves? Atbilde nav vajadzīga, ceļam siltumnīcas.

Mākslinieki rada darbus, atsaucoties savam radošajam aicinājumam un sekojot sirdsbalsij. Motivēt radošajam procesam, aizskart kreatīvās stīgas var notikumi, kas risinās pasaulē, mediju ziņu virpuļi, darba pienākums vai citi pastāvošās modes, cilvēka, dabas dotie impulsi. Tā ir tikai radīšanas čaula – motīvs un patvērums. Iekarsēta dvēseles kvēlsvece iedarbina to mehānismu, kas nav pasaulīgajā varā – mākslas darba tapšanu. To var kavēt, ietekmēt, arī prognozēt pēc analoģijām, tomēr rezultāts ir brīnums.

Mākslinieki ir radījuši mākslas darbus visādos laikos, arī personīgi dramatiskos dzīves brīžos, tāpēc LMS aicina LMS biedrus, profesionālus māksliniekus, mākslas augstskolu studentus un profesionālās vidējās kultūrizglītības iestāžu audzēkņus izteikt savu profesionālo viedokli LMS ikgadējā vizuālās mākslas izstādē “Mākslas dienas 2020. Covid- 19”, kas šogad norisināsies virtuālā formātā, izmantojot mūsdienu tehnoloģiskās iespējas.

 

Mākslinieki ir aicināti piedalīties virtuālajā izstādē, iesniedzot savu vizuālās mākslas darbu attēlus. Attēlos redzamajiem darbiem jābūt tapušiem laika posmā no 2018.-2020. gadam, izpildījumam jāatbilst augstiem kvalitātes kritērijiem un jāuzrāda vizuālās mākslas laikmetīgās tendences. Katrs autors izstādei var pieteikt 1 darbu. Darbu veids un tehnika nav ierobežota. Aizpildītu pieteikumu anketu - https://failiem.lv/u/fgbv6gaw#/ , autora CV, kā arī pieteiktā darba augstas izšķirtspējas attēlu sūtīt uz e-pastu: lms.makslasdienas@inbox.lv.

 

Latvijas Mākslinieku savienības virtuālā vizuālās mākslas izstāde “Mākslas dienas 2020. Covid-19” būs apskatāma no 20.04. - 31.05.2020. mājaslapā http://www.makslasdienas.lv/ un tiešsaistes sociālā tīkla tīmekļa vietnē Facebook.

Pieteikumu anketas tiek pieņemtas līdz š.g. 19. aprīlim.

 

Izstādi rīko: Latvijas Mākslinieku savienība

 

 

 

 


Sveicieni Pūpolsvētdienā!


Pozitīvi vērtējot LTV1 3.aprīļa raidījuma “Kultūršoks” vēlmi sniegt maigo pūpolu pērienu šī brīža kultūras situācijai Latvijā, LMS aicina patreizējos kultūras “stūrmaņus” būt tendētiem uz reāla mērķa sasniegšanu, ķerties klāt situācijas risinājumam un izvērtēt kaimiņvalstu rīcību Covid-19 gadījumā, proti, līdzīgu operatīvu risinājumu, kā to ir veikusi, piemēram, Vācijas Mākslinieku apvienības Berlīnes nodaļa, skat. - https://www.bbk-berlin.de/con/bbk/front_content.php/idcat.112


Ar citu valstu aktuālās informācijas apkopojumu var iepazīties interneta vietnē - http://www.agenda21culture.net/culturecovid19?fbclid=IwAR3LBVHgTvF1fQqo4MV6zv4DxoQeYyhzP3AzmkHrUDEeATb12vgqjL3xZsY.

Šī brīža situācija kultūrā pieprasa paveikt krietni vairāk par kolaboracionismu un valsts ierēdņu ergonomisko prasību ievērošanu.  
Latvijas Mākslinieks savienība vēl gaišus, saulainus pavasara svētkus. Lai raisās radošums un top mākslas darbi! 

Zaigas Putrāmas

personālizstāde “Cilvēki pamana, kā saules satiekas”

13.03.2020.-05.04.2020.

 

Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) galerijā, 11. novembra krastmalā 35, Rīgā, no 13. marta līdz 5. aprīlim būs apskatāma mākslinieces Zaigas Putrāmas personālizstāde “Cilvēki pamana, kā saules satiekas”.

Māksliniece Zaiga Putrāma šobrīd strādā akvareļglezniecībā pie ļoti personiska projekta “Saules satiekas”. Lielformāta akvareļglezniecības darbi, kas būs apskatāmi izstādē “Cilvēki pamana, kā saules satiekas”, ir ieturēti abstraktā ekspresionisma stilistikā un krāsā pauž mākslinieces šī brīža vēlmi veidot, radīt un pārveidot nosacītās iedomu pasaules. Nezināmais šinī procesā ir mērķis.

Pēc studiju noslēguma un dalības Latvijas mākslā nozīmīgajā izstādē “Daba. Vide. Cilvēks” (1984) māksliniece uzsāka ilgo sevis meklēšanas ceļu – pievērsās tekstilmākslai, tajā rodot tradicionālu formu un izteiksmes līdzekļu jaunus postmodernās stilistiskas risinājumus, kas atbilstoši 20.gs. beigu latviešu vizuālās mākslas protesta un dekoratīvisma paradigmai. Mainoties laikmeta modes uzstādījumiem, Zaiga Putrāma izmēģinājusi iespēju apgūt prasmes psiholoģijā, sasniegt augstu sensivitātes pakāpi, kļūt par personības izaugsmes treneri, kā arī veidot autores pedagoģiskās programmas ar utopijas iezīmēm, kas ir viņas šī brīža radošais uzstādījums. Māksliniece cenšas atbrīvoties no mākslas priekšmetu materialitātes un dizaina priekšstatu uzspiestiem uztveres žņaugiem un ierobežojumiem, veidot un atkārtot savā daiļrade jau veikto “tradicionālo pieņēmumu” revīzijas aktu.

 

Izstādes “Cilvēki pamana, kā saules satiekas” atklāšana notiks 2020. gada 13. martā:

plkst. 17.00 – kompozīcijas stunda;

plkst. 18.00 – izstādes atklāšana;

no plkst. 19.00 Argentīnas tango meistarklase.

 

Izstādes “Cilvēki pamana, kā saules satiekas”  laikā norisināsies kompozīcijas stundas mākslinieces Zaigas Putrāmas vadībā:

otrdienās  no plkst. 15.00 – 17.00;

ceturtdienās no plkst. 15.00  – 17.00;

sestdienās plkst. 13.00.

 


Foto - Elīna Eglīte


LMS sirsnīgi sveic mākslinieces, mākslas zinātnieces, kuratores un LMS biedres tuvojošā pavasara svētkos!

  

Jāņa Purcena un Igora Dobičina izstāde “Atlikušais no baltajiem apokalipses jātniekiem un rezidentūra”,  LMS muzejā, 11. novembra krastmalā 35, Rīgā.

 

03.03.2020. – 12.04.2020.

 

Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) muzeja izstāžu telpā “Tēlnieces Leas Davidovas – Medenes darbnīca”, 11.novembra krastmalā 35, Rīgā,  izveidota jauna ekspozīcija “Atlikušais no baltajiem apokalipses jātniekiem un rezidentūra”.


Ekspozīcijas iekārtotājs un idejas autors, gleznotājs Jānis Purcens skatītājam un sev dod kreatīvu uzdevumu – pētīt. Izpētes objekts tiek definēts kā dažādu mākslas priekšmetu simbioze telpā, kas rodas tēlnieka Igora Dobičina stiropora skulptūras un Jāņa Purcena autortehnikā tapušo gleznu vizuālajā mijiedarbībā.

Jāņa Purcena gleznās krāsa ir meklējoša un dzīva. Mākslinieka rokās tai tiek rasts arvien jauns, eksperimetāls piesitiens, gleznojot sižetu – mākoņus, kas vijas cauri Jāņa Purcena daiļradei. Tēlainie fantomi un simboli raksturo un mēģina mēmi, ar krāsas palīdzību skaidrot mākslinieka gleznu vēstījumu. Ekspozīcijā kā uzrunājamais objekts, siena, kur atstaroties  gleznu enerģijas lādiņam, konceptuāli nostādīta Igora Dobičina skulptūra “Ceturtais no baltajiem apokalipses jātniekiem” vai “Atlikušais no baltajiem apokalipses jātniekiem”, ar kuru tēlaini telpā polemizē Jāņa Purcena glezniecība. Jo ekspozīcijas sarunas tēma ir, kā stilistiskais uzstādījums, kas jau ir konceptuāli piesātināts, ievieš atšķirīgu mākslas veidu darbu eksistenciālo un kompozicionālo savietojamību telpā. Mākslas forma un krāsa, masa un vibrācija – izpētes izejas dati, ko izstādē jāizmanto skatītājam.

Izstādē “Atlikušais no baltajiem apokalipses jātniekiem un rezidentūra” ir iekļauti Jāņa Purcena gleznu cikla “Ainavismi 2018” darbi, kas tapuši Līvānos “Mūsdienu mākslas galerijā” (MMG) rezidenču programmas pilotprojekta laikā, kā arī Igora Dobičina stiroporā veidotā lielizmēra skulptūra, ieturēta modernisma stilistikā.


Izstāde LMS muzejā būs apskatāma līdz 2020. gada 12. aprīlim.

Izstādi rīko LMS muzejs un MMG (Līvāni).

 

 


 

Izstāde “Ābols. Ripo. Jūra.”

21.02.2020.-08.03.2020.

 

Latvijas Mākslinieku savienības galerijā ir apskatāma vizuālās mākslas izstāde “Ābols. Ripo. Jūra.”. Izstādē pārstāvēti darbi no LMS muzeja kolekcijas: portreti, ainavas, marīnas un klusās dabas (dažādās glezniecības tehnikās), monumentālie zīmējumi,  kā arī “Prezidentu zālē” eksponēti LMS biedres, mākslinieces Dzidras Baumas akvareļi.

 

Izstādes “Ābols. Ripo. Jūra.” ekspozīcija veidota LMS telpām ierastā, intuitīvā telpas iekārtojuma uzbūves un apguves manierē – gleznām, zīmējumiem, akvareļiem izstādē optiski tiek piešķirta iespēja atrasties un būt fiksētiem kāpjošā, frontālā ritmikā. Izstādes “Ābols. Ripo. Jūra.” uzstādījums ir aplūkot mākslas darbus to suverēnajā vienreizīgumā, neuzspiežot atlases slogu, bet skatītājam tiek sniegta iespēja vērot atšķirīgu autoru dažādu stilistisko un laika posmu sniegumu, iesaistoties darbu un ekspozīcijas analizē.  Noteicošā izstādes ekspozīcijas modelējošā svira ir harmoniska, bet tajā pašā laikā telpu deformējoša – darbi (gleznas, zīmējumi, akvareļi) iekārti slīpi ar rāmja vai lapas stūri virzienā pret grīdu, kāpinot uztveres spriedzi. Skatītājs šadā izkārtojuma risinājumā, iespējams, var zaudēt vertikalitātes un ierastās stabilitātes sajūtu, toties tas veicina iedziļināšanos darba kompozicionālā uzbūvē.

 Izstādē ir pārstāvēti autori: Dzidra Bauma, Vilis Ozols (1929-2014), Gulnāra Skutele, Raitis Hrolovičs, Ieva Markēviča-Caruka, Maija Bērziņa, Iveta Priedīte, Juris Kaksis, Laine Kainaize, Anete Kalniņa, Jānis Pauļuks (1906-1984), Inese Sudare. Izstādē “Ābols. Ripo. Jūra.” eksponētajiem darbiem šķietami tiek rīkots kompozicionāls stabilitātes tests. Skatītājs ir aicināts vērot mākslinieku atšķirīgās pieejas kompozīcijas risinājumam, kā mākslas darba radīšanas svarīgākajam elementam. Izstādes “Ābols. Ripo. Jūra.” darbos iestrādāto kompozīciju uzbūves izteiksmība nav atkarīga no mākslinieku izvēlētām stilistikām, tematikām, bet no autoru personīgajām sajūtām un redzējuma.

 

Izstādes “Ābols. Ripo. Jūra.” koncepcijas un dizaina autori:

Igors Dobičins, Ansis Dobičins.Tēlnieki Jānis Zariņš, Oļegs Skarainis un Ļevs Bukovskis, izgatavojot Salaspils memoriālo ansambli

Latvijas PSR Mākslas fonda kombinātā “Māksla” (tag. LMS Radošais kvartāls “Kombināts MĀKSLA”), Gaujas ielā 5, 20. gs. 60. gadi.

 

1944. gada 30. decembrī tika izveidots kādreiz lielākais vizuālās mākslas un dizaina jomas nodibinājums “Mākslas fonds” (MF). Latvijas Mākslinieku savienība (LMS) vēlas akcentēt LPSR (Latvijas) Mākslas fonda, kas pastāveja no 1944. – 1992. gadam, devumu Latvijas kultūrā. MF mantojums ir iekļauts 2001. gadā dibinātā Latvijas Mākslinieku savienības muzeja kolekcijā. LMS pateicas māksliniekiem, MF darbiniekiem, kas sarežģītajā vēstures posmā veica ievērojamu pienesumu latviešu mākslas un dizaina attīstībā!


MF darbība bija aktīva un daudzpusīga, piemēram, 20. gadsimta 80. gados MF izstāžu daļa rīkoja ap 300 vizuālās mākslas un dizaina izstādēm gadā Latvijā un ārzemēs (Somijā, Austrijā u.c). Savā izdevniecībā MF sagatavoja un publicēja izstāžu materiālus un katalogus. Rīgā tika izveidots MF “Mākslas salons” veikalu tīkls. 1984. gadā MF projektos darbojās ap 400 mākslinieku (LMS biedru) un vairāk kā 600 mākslas meistaru. Kopš 1957. gada veidotajā MF kolekcijā atradās ap 17 000 mākslas darbu, kas tika iepirkti no vairāk kā 1000 autoriem.
MF darbības laikā 1960. gadā Rīgā tika uzbūvēts “Mākslinieku nams” 11. novembra krastmalā 35 un tēlnieku darbnīcas Gaujas ielā (kopš 2014. gada LMS Radošais kvartāls “Kombināts MĀKSLA”), kā arī Jūrmalā radošais nams “Dzintari”. MF kombinātos - Lietišķi dekoratīvajā kombinātā “Māksla” (1945-1992) un Dekoratīvās mākslas kombinātā (1976-1992), tika veidoti interjeru projekti un to noformējuma mākslas un dizaina priekšmeti - tēlniecības, glezniecības, grafikas, tekstilmākslas, metālmākslas, keramikas, koka un ādas dekoratīvās plastikas elementi Latvijas un bij. PSRS teritorijā savā laikā tapušām būvēm:
infrastruktūras objektiem - lidostai “Rīga”, Rīgas dzelzsceļa stacijai, metrostacijām Maskavā, Sanktpēterburgā (Krievija), Minskā (Baltkrievija) u.c. Veselības centriem un ārstniecības iestādēm - sanatorijai ”Belorusija”, slimnīcai “Gaiļezers” u.c. Ēdināšanas iestādēm - kafejnīcām, restorāniem “Jūras pērle”, “Ļeningrada” un viesnīcai “Latvija” u.c.
Kultūras objektiem, kinoteātriem, teātriem un muzejiem - Rīgas Vēstures un kuģniecības muzejam, Doles muzejam u.c.
MF darbnīcās tika radīti Latvijas vēsturē nozīmīgiem notikumiem un personām veltīti pieminekļi, memoriālie ansambļi un atceres vietas Salaspilī, Rīgā, Valkā, Audriņos, Vietalvā u.c.

 

Maija Dragūne "Karnevāls", 2002. Litogrāfija


 

Uzruna akmeņkalim Dzintaram Raiņa kapos, Rīgā, gadumijā. Tā notiek kapsētas alejā starp K. Zemdegas veidoto kapa pieminekli J. Rainim un krematorijas ēku, ar skatu uz T. Zaļkalna kapa pieminekli, ko veidojis K. Baumanis.

 

Laika ritējums paliek īsāks un domu pavediens mirklīgāks. Pasaulīgās lietas turas un pastāv mūsu apziņā līdzvērtīgi dažādo līmeņu publicitātes kampaņām. Taču joprojām skan aicinājums māksliniekiem: saglabāt "klasiskās", tehniskās prasmes vizuālos mākslas veidos, turpināt izkopt meistarību, spēju redzēt un atveidot savu pasaules "skaistumu". Par radošo sāncensību un stilistisko tīrību šobrīd nevar būt runa, pat aicinājums kritikai ir lieks. Sāncensību, kurā kristalizējas tēmas, viedokļi, veidojas skaidrais redzējums uz lietām, šobrīd pat nevar vēlēties. Mēs esam liecinieki brīdim, kad rodas jauns, cits vizuālās mākslas veidols, minētais brīdis ilgst jau 30 gadus.

Finansējuma avotu redukcijā valsts vizuālās mākslas attīstību un stratēģiju ir novēlējusi oligarhiem, kas, nomainot klanus, veic šo uzdevumu ar privātām simpātijām un ieskatiem profesionālajā atlasē un pēctecībā. Māksliniekiem, kas mācījušies, cerējuši un strādājuši, uzturot radošo līmeni, it kā viņu darbi nokļūtu So...by izsoļu namā, jāsaprot, ka tādu līdzekļu un pieprasījuma Latvijā nav. Nodrošināt māksliniekiem darbu un garantēt radošā procesa nepārtrauktību nav iespējams. Mākslas pašeksistence šobrīd ir nejaušību nevis likumsakarību sakritība. Ekonomiskā situācija valstī veicina haotiskus procesus vizuālās mākslas jomā. Kultūras funkciju loka paplašināšana secīgi rada māksliniecisku kvalitātes normu neesamību, un vizuālās mākslas procesu personāla “kultūranalfabētisms” rezultējas loģisko prioritāšu atvietošanā ar lobismu. Paviršība un lobisms, kas rada iluzoras finansiālās partnerības bez māksliniecisko vērtību pienesuma ir stagnatīvas. Finansēta stagnācija veicina “lieliski rīkotu un menedžētu pasākumu” tapšanu, ar viduvējiem un vājiem darbiem kūrētas ekspozīcijas. Māksla, kas nepieciešama šobrīd, ir tā, ko var publiski nopirkt augstskolas mācībspēks un slepus prominents advokāts, par stilu var noklusēt. Grūti spriest ar kādu mākslas izpausmi var pārsteigt Purvciemu, Ziepniekkalnu, Dobeli vai Api. Lai to paveiktu ir nepieciešama nopietna izglītība, skola, sāncensība, pieredze un prasme strādāt un cienīgi uzrunāt "telefonplanšetes cilvēku". “Atmodas” sākumā mākslinieki ar saviem darbiem varēja bliezt kā “kalašņikovs”, neprecīzi, toties sociāli aktīvi un skaļi. Šobrīd mākslas darbs rezonē, kā ”plaukšķene vai kūciņa” izdomātā interjerā, kur “galvā tiek ziests propagandas biezpiens”. Pastāv arī cita iespēja, mierīgi sagaidīt VKKF Radošās personas atbalsta likuma stipendiju, jo nobērēt 20. gadsimtu uzreiz nevar.

 

Dzintars atvainojas par nevaļu, novēl to labāko un dodas kalt, šķendējoties par budēļu stāstiem. Laimīgu un radošiem panākumiem bagātu Jauno gadu! Lai nesamisējas!

 

 


 

Latvijas Mākslinieku savienība novēl

priecīgus Ziemassvētkus un radošu Jauno gadu!


 

Laimdots Mūrnieks (1922-2011) "Ziemas diena", 1963. Audekls, eļļa, 100x130 cm. LMS muzejs

 

 

Latvijas Mākslinieku savienības galerijas darba laiks svētku dienās:

24.12.19. – 12:00-18:00

25.12.19. – 12:00-18:00

26.12.19. – 12:00-18:00

31.12.19. – 12:00-18:00

01.01.20. – 12:00-18:00

 

LMS galerijā līdz 2020. gada 5. janvārim ir apskatāma Latvijas Mākslinieku savienības ikgadējā vizuālās mākslas izstāde “RUDENS 2019. KRĀSAINĀ SIENA. PAAUDZES”.2019. gada 22. un 23. novembrī Slovākijas Mākslinieku asociācijas galerijā “UMELKA”, Bratislavā norisinājās Eiropas Starptautiskās mākslas asociācijas (The International Association of Art (IAA) Europe) Ģenerālā asambleja un konference, kurā bija pārstāvēta arī Latvijas Mākslinieku savienība.

Konferencē tika  apspriesta Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2019/790 (17. 04. 2019.) par autortiesībām un blakustiesībām digitālajā vienotajā tirgū. Asamblejā tika pieņemta rezolūcija “IAA Europe resolution on the implementation of the EU Copyright Directive 2019 for an appropriate and proportionate remuneration of Visual Artists in Europe”, kas atbalsta  Direktīvas garu un pauž ieinteresetību tās ieviešanā ES dalībvalstīs, uzsverot labas pārvaldības principus un nacionālo mākslas institūciju iesaisti.

 

 

IAA Europe resolution on the implementation of the EU Copyright Directive 2019 for an appropriate and proportionate remuneration of Visual Artists in Europe

 

IAA Europe will seek to strengthen the collaboration with collecting societies, artist associations from different fields and other relevant copyright organizations in order to protect and strengthen visual artists' copyright.

Through this cooperation, we aim to ensure a strong protection of the artists' copyrights in connection with national legislative changes and the incorporation of EU copyright directives.

It is important that the EU copyright directives are fully implemented on national level, with no local exceptions or limitations to the rights - with no weakening of the directives’ guidelines and ethos.

We want to make sure that visual artists are entitled to and actually receive remuneration when their works are used, and that the remuneration they receive is fair, adequate and in proportion to the use of their works.

It is also important that the decisions on what is ‘appropriate and proportionate remuneration’ are made in negotiations, where the artists' voice is powerfully present through artists' associations and copyright collecting societies. In the negotiations collective bargaining should be allowed and preferred, so that artists’ best interest is safeguarded.

Collecting societies must follow the rules of good governance, transparency, reporting and distribute accurately the royalties they collect. To guarantee this, artists’ associations must have representatives on the boards of collecting societies.

Digital platforms through which artworks or their reproductions are distributed should also keep record of the online use of artworks/reproductions and inform the artists about it - as the directive clearly demands.

 

Unanimously signed by the delegates of the National Committees at the General Assembly of IAA Europe 23 November 2019 in Bratislava

Austria  / IG Bildende Kunst, Croatia / HDLU, Denmark / Billedkunstnernes Forbund, Estonia / Eesti Kunstnike Liit, Finland / Suomen Taiteilijaseura, France / Conseil National Francais des Arts Plastiques, Germany / IGBK, Greece / Chamber of Fine Arts of Greece, Iceland / Samband Islenskra Myndlistarmanna, Israel / JAVA, Latvia / Latvijas Makslinieku Savieniba, Luxembourg / AAPL, Lithuania / Lietuvos dailininku sajunga, Netherlands / Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars (BBK), Norway / Norske Billedkunstnere, Poland / Zwiazek Polskich Artystow Plastykow, Slovakia / Slovenska Vytvarna Unia, Spain / Unión de Artistas Contemporáneos de España (UNIóN A.C.), Sweden / Konstnärernas Riksorganisation, Switzerland / Visarte, Turkey / Uluslararasi Plastik Sanatlar Dernegi, United Kingdom / a-n The Artists Information Company

 

 

(Tulkojums)

IAA Europe rezolūcija par ES 2019. gada autortiesību direktīvas īstenošanu un par atbilstošu un proporcionālu atlīdzību vizuālās mākslas jomā strādājošiem māksliniekiem

 

Starptautiskā Mākslinieku asociācija The International Association of Art (IAA) Europe (turpmāk – IAA Europe), lai aizsargātu un nodrošinātu vizuālās mākslas jomu mākslinieku autortiesību ievērošanu, vēlas stiprināt sadarbību ar autortiesību kolektīvā pārvaldījuma organizācijām (autortiesību aģentūrām) un dažādu jomu mākslinieku apvienībām, lai aizsargātu un nodrošinātu vizuālās mākslas jomu mākslinieku autortiesību ievērošanu.

Sadarbības mērķis ir nodrošināt mākslinieku autortiesību stingrāku aizsardzību saistībā ar izmaiņām nacionālo valstu tiesību aktos un Eiropas Savienības (turpmāk - ES) autortiesību direktīvas ieviešanā.

Ir svarīgi, lai ES autortiesību direktīva tiktu pilnībā īstenota nacionālo valstu līmenī, bez lokāla rakstura izņēmumiem vai tiesību ierobežojumiem, tādējādi nevājinot direktīvas pamatnostādnes un ētiku.

Mēs vēlamies būt pārliecināti, ka vizuālās mākslas jomās strādājošie mākslinieki par savu darbu izmantošanu saņem atalgojumu, kas ir taisnīgs, adekvāts un proporcionāls viņu autordarbu patiesai vērtībai.

Svarīgi lēmumi, kas skar atbilstošu un samērīgu atlīdzību tiek pieņemti, sadarbojoties ar mākslinieku apvienībām un autortiesību kolektīvā pārvaldījuma organizācijām. Lēmumu pieņemšanai jābūt demokrātiskai un, sagatavojot lēmuma projektus/ vienošanos, attiecīgajā darba grupā ir jābūt mākslinieku apvienību pārstāvniecībai.

Autortiesību aģentūrām jāseko labas pārvaldības noteikumiem un, sagatavojot pārskatus, jāievēro caurskatāmība, kā arī precīzi jāsadala iekasētās autoratlīdzības. Lai to garantētu, autortiesību aģentūru valdēs jābūt pārstāvim no mākslinieku apvienībām.

Digitālajām platformām, kur tiek izplatīti mākslas darbi vai to reprodukcijas, būtu jāreģistrē arī mākslas darbu/ reprodukciju tiešsaistes izmantošana un jāinformē mākslinieki, kā to skaidri pieprasa direktīva.

 

“IAA Europe” Ģenerālajā  asamblejā 2019. gada 23. novembrī, Bratislavā, Slovākijā vienbalsīgi ir  pieņemta iepriekšminētā rezolūcija, kuru parakstījuši nacionālo dalībvalstu komiteju pārstāvji:

Austria / IG Bildende Kunst, Croatia / HDLU, Denmark / Billedkunstnernes Forbund, Estonia / Eesti Kunstnike Liit, Finland / Suomen Taiteilijaseura, France / Conseil National Francais des Arts Plastiques, Germany / IGBK, Greece / Chamber of Fine Arts of Greece, Iceland / Samband Islenskra Myndlistarmanna, Israel / JAVA, Latvia / Latvijas Mākslinieku savienība, Luxembourg / AAPL, Lithuania / Lietuvos dailininku sajunga, Netherlands / Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars (BBK), Norway / Norske Billedkunstnere, Poland / Zwiazek Polskich Artystow Plastykow, Slovakia / Slovenska Vytvarna Unia, Spain / Unión de Artistas Contemporáneos de España (UNIóN A.C.), Sweden / Konstnärernas Riksorganisation, Switzerland / Visarte, Turkey / Uluslararasi Plastik Sanatlar Dernegi, United Kingdom / a-n The Artists Information Company

 


 

Latvijas Mākslinieku savienība sveic Latvijas valsts neatkarības proklamēšanas 101. gadadienā!

Attēlā: Tadas Plūgas "Mākslas sirds", 2016

 


 

Latvijas Mākslinieku savienības ikgadējā vizuālās mākslas izstāde

“RUDENS 2019. KRĀSAINĀ SIENA. PAAUDZES”

15.11.2019.-05.01.2020.

 

Š.g. 15. novembrī plkst. 17.00 Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) galerijā, 11.novembra krastmalā 35, Rīgā, tiks atklāta LMS ikgadējā vizuālās mākslas izstāde „RUDENS 2019. KRĀSAINĀ SIENA. PAAUDZES”.

 

Mākslas pasaule, savā savpatnajā esības vēlmē, ir ļoti mainīga. Mākslinieks strādā, rada darbus, izstāda, cerot uz atzinību, šādi rodot ap sevi mākslas telpu, kurā skatītājs aplūko mākslas darbus, iepazīst tos, diskutē, piekrīt vai noraida. Mākslinieka galvenais iedarbības ierocis un spēks neslēpjas tikai izvēlētajā stilistikā vai spējā profesionāli pārvaldīt materiālu, bet viņa sniegtajā emocionālajā iedarbībā. Katra mākslinieku paaudze cenšas būt atšķirīga, darbos vai uzvedībā neatgādināt iepriekšējo. Bieži vien mākslinieku radošās segregācijas tendences veidojas tiem iekļaujoties grupās: pēc “galeriju” aptverto mākslinieku lokiem, radošajām biedrībām, pēc interesēm, vecuma vai darbavietas (visbiežāk tās ir mākslas izglītības iestādes). Šajās grupās  vērojamas šī brīža vizuālās mākslas tendences: dokumentāli reālistiskais tēlojums, kas vizuāli orientēts uz šķietami pārliecinošu objektīvismu, emocionāli tīkamas kamerstila ainavas, klusās dabas, portreta žanrs, stilistiski vienkārši būvēta kompozīcija, vienveidīgs tonālais un formālais risinājums, kas rada amatierisma sajūtu, retrospektīvi, stilistiskās atsaucēs un patapinājumos komponēti mākslas darbi un savas mākslinieciskās personības un varēšanas slēpšana vienkāršotās it kā laikmetīgās formās.

LMS pastāvēšanas viena no būtiskākajām darbības sfērām ir aktualizēt dažādu paaudžu profesionālo mākslinieku radošo darbību un izstādēs aicināt darbu autorus aizdomāties par savu būtību un personību mākslā, par tikai sev vien – katram autoram svarīgāko un raksturīgāko gan darbu saturā, gan kompozīcijā un meklēt atšķirīgo, aktuālo mākslā.

Izstādē „RUDENS 2019. KRĀSAINĀ SIENA. PAAUDZES” piedalīsies profesionāli vizuālās mākslas mākslinieki un šīs nozares vidusskolu un augstskolu studenti. Ekspozīcijā apskatāmos darbus, kas tapuši laika posmā no 2017.-2019. gadam, atbilstoši sev, savai mākslinieciskajai stilistikai un pārliecībai sagatavojuši 70 autori.

Ekspozīcijai iesniegtos darbus izvērtējusi LMS žūrija, kura izstādes „RUDENS 2019. KRĀSAINĀ SIENA. PAAUDZES” atklāšanā paziņos izvēlēto autoru, kurš iegūs LMS Balvu - iespēju rīkot personālizstādi LMS galerijā 2020./ 2021. gadā.

 

Izstāde „RUDENS 2019. KRĀSAINĀ SIENA. PAAUDZES” LMS galerijā būs apskatāma līdz 2020. gada 5. janvārim.

 

 


 

Latvijas Mākslinieku savienība (LMS) aicina pieminēt Latvijas Neatkarības kara Bermontiādes kaujas, kuru simto gadadienu atzīmējam šodien, 11. novembrī, Lāčplēša dienā. Kaujas norisinājās arī vietā, kur šobrīd atrodas LMS muzeja “Mākslinieku nams”, 11. novembra krastmala 35.

  

Latvijas Mākslinieku savienības

ikgadējā vizuālās mākslas izstāde

“RUDENS 2019. KRĀSAINĀ SIENA. PAAUDZES”

15.11.2019. - 05.01.2020.

 

Ekspozīcijai izvēlētie mākslas darbi:

 

Agnese Brūvere “Soli Deo Gloria”

Agris  Sārs “Atmiņas”

Aivis Pīzelis “Dedzinoša sajūta kuņģī”

Aivis Pīzelis “Rudens siena”

Alberts Pauliņš  “Avota ūdens”

Alberts Pauliņš “Saulriets”

Aldis Dobenbergs “Blīkšķis” 

Aleksandrs Boče “No pagātnes nākotnē”

Alīna Merca “Saluti dal Vaticano”

Anda Sproģe “Noskaņojums”

Andrejs Bovtovičs “Madonna and child.  Radical Evolution”

Andrejs Bovtovičs “ZZ TOP. Billy Gibbons & Dasty Hill” 

Anna  Zandberga-Šenke “Kur gaisma dalās I?”

Anna  Zandberga-Šenke “Singularitāte.  Kur gaisma dalās II?”

Ansis Dobičins “Laimes spainis”

Ansis Dobičins “Lauztās priedes relikvārijs”

Artūrs  Gross  “Tīkls”

Dace Lapiņa “Klusā daba ar riekstiem”

Dace Lapiņa “Quo vadis Europa”

Eižens  Valpēters “Kāds profils”

Emīls Kristiāns Muzikants “Vanitas”

Evita Valdmane “Dzīvības laiva”

Gatis Pīpkalējs “Dziļums”

Guntars Zvaigzne “Laika tornis”

Guntars Zvaigzne “Virsotnes”

Ieva Muzikante “Vija Vētra”

Ilda Sīlis “Senču mantojums”

Ilze Muceniece-Adamaite “Snieg”

Ilze Muceniece-Adamaite “Taka”

Ilze Pauliņa “Bille”

Ilze Zilvere “Epifānija“

Indulis Kalniņš “Bezmiegs”

Inese Eglāja “Laiks I”

Inese Eglāja “Laiks II”

Inese Lieckalniņa “Bez nosaukuma”

Inese Sudare “Āboli sarkanie”

Ingrīda Irbe “Staro”

Jānis Veiss “Raiņa priedes Jaundubultos”

Jānis Veiss “Rudens ziedi”

Jevgenijs Pugins “Rīgas līcis vakarā”

Jolanta Vītoliņa “Tu vienmēr būsi ar mani”

Juris Kaksis “Kā Daugava vaid”

Juris Kaksis “Pie Iļģuciema sieviešu cietuma”

Juris Kaksis “Puišelis no XIII gadsimta”

Juris Utāns “Manai kucei jauns kažoks”

Kaspars Bērziņš “Gaujas apvidū”

Katrīna Tračuma “Melnais erickiņš”

Kitija   Almane “Purvā”

Klāvs Veinbahs “Krāsainās sienas”

Klāvs Veinbahs “Meitene X Y”

Krista  Perse “Cerība tumsā”

Laila Puriņa “Paaudžu konkurence”

Laimdota Junkara “Durvis”

Laimdota Junkara “Rudens svētki”

Laine Kainaize “Logi”

Laura Vizbule “Dots”

Laura Vizbule “Lines II”

Leo Preiss “Dzelmes atspulgs “

Leonīds Tugaļevs “Neonilla Medvedeva”

Leonīds Tugaļevs “Pāreja”

Liena Ivonna Šervinska “Dārzā”

Lilita Līce “Svešā seja”

Līga Kalniņa  “Avotiņš “Ķirzaciņa” Ķemeru parkā”

Līva Blumfelde “Dambis”

Ludvigs Bērziņš “Rudens prātu jauc”

Magone Boleiko “Maija Stienis. Gardenista’s Secret“

Maija Bērziņa “Strūklaka”

Maija   Purgaile “Gaismā irstošais”

Māra Mickeviča ”Vīzija”

Mārīte  Kluša “A4 formāts (palielināts)”

Mārīte  Leimane “Purva maldugunis”

Mārtiņš Kalniņš “Sakne”

Miervaldis Derkusovs “Es šonakt sēdēšu uz jumta”

Miervaldis Paulovics “Noskaņa”

Olga Melehina “Līnijas ietekme. Objekts 1-6”

Olga Melehina “Putniem līdzi”

Raitis Hrolovičs “SIMULAKRS”

Rita Pranča “Sisters”

Roberts Bāliņš “Mana personība”

Rolands Krišjāns “Dzimšanas diena bērnībā (dzejolis tēvocim)”

Sabīne Vārtiņa “Laimes sajūtas radīšana”

Santa Jakobsona “Ķirbju kaudze”

Tālivaldis Muzikants  “Daugava”

Toms Lucs “Abstraktais”

Velta Esmeralda Kalnozola-Kalsere “Dubultportrets ar mēnesi”

Vija Dzintare  “Laipa”

Vija Dzintare  “Mākoņcepure”

Viktors Kozers “Iekšā “

 

Aicinām autorus iesniegt darbus LMS galerijā, 11.novembra krastmalā 35, Rīgā.

 

Izstādes “RUDENS 2019. KRĀSAINĀ SIENA. PAAUDZES” atklāšana: 15. novembrī, plkst. 17.00.
 

Biedrība “Latvijas Mākslinieku savienība” (LMS) 1. novembrī atzīmē piekto gadskārtu kopš viss biedrībai piederošais īpašums, proti, mākslas darbu kolekcija un ēkas, kurās izvietotas ekspozīcijas, muzeja krājums, mākslinieku darbnīcas un ārtelpas ekspozīciju zonas, ir vienots muzeja komplekss.


LMS un kultūras, radošo industriju uzņēmums “Mākslas fonds” (past. 1944-1992) mākslinieku darbnīcas izveidoja ēkās, kurās galvenokārt tapuši LMS muzeja krājumā esošie mākslas darbi. LMS muzeja krājumā atrodas ap 17 000 mākslas darbu un īpašumā ir valsts aizsardzībā esoši kultūras pieminekļi - “Mākslinieku nams” (1960), Rīgā un Zvārtavas muižas kompleksa kungu māja (1881), stallis, dzirnas, muižas parks (Gaujienas pagasts, Apes novads). Muzejam pieder arī LMS Radošais kvartāls ”Kombināts MĀKSLA” (1910, Rīgā), kura teritorijā strādāja Latvijai nozīmīgi tēlnieki K. Zāle, A. Folcs, metālmākslinieki A. Naike, Dž. Bodnieks u.c. Radot memoriālas ekspozīcijas, LMS mērķis ir iegūt šai vietai kultūras pieminekļa statusu. Šobrīd kvartāla darbnīcās strādā  A. Gulbis, B. Strautiņš, V. Dzintare  u.c. Vecajā Biķernieku ielā 49 (Rīga) atrodas LMS muzeja filiāle ”Biķernieki”, kurā savulaik strādāja stikla vitrāžas mākslinieki E. Cēsnieks, L. Bērziņš, G. Strauta u.c.

 

Paldies māksliniekiem, LMS biedriem, kolēģiem un LMS darbiniekiem, kas veicinājuši un nodrošinājuši LMS muzeja darbību un attīstību!
“RIGA FASHION WEEK” jeb Rīgas modes nedēļas ietvaros, 1.novembrī plkst. 14.30 Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) muzejā 11. novembra krastmalā 35, Rīgā, ar LMS atbalstu vintāžas stila apģērba veikals "Volga Vintage" organizēs modes performanci "Museum Volga".

Rīgas modes nedēļā "Volga Vintage" piedalās jau trešo reizi un šoreiz aicina iepazīt modi mākslas templī - muzejā.

  

LEĢENDU NAKTS 2019

“Manto. Mantojums. Akants jeb kādēļ nošāvās milicis”

Zvārtavas pils, Apes novads, Gaujienas pagasts

26.10.2019.

 

26. oktobrī no plkst. 19.00 līdz 23.00 biedrība „Latvijas Mākslinieku savienība” aicina apmeklēt “Leģendu nakts” pasākumu “Manto. Mantojums. Akants jeb kādēļ nošāvās milicis” Zvārtavas pilī Apes novadā.

Leģendu naktī ikviens ir aicināts apmeklēt 1881. gadā celto Zvārtavas pili, Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) muzeja radošo filiāli, kur norisināsies radošās darbnīcas “Manto. Mantojums” kopā ar māksliniecēm Māru Kārkliņu, Vizbulīti Jaukuli, Inetu Riepnieci un Daci Lazdiņu. Radošajās darbnīcās tiks sniegts ieskats heraldikā, arhitektūrā, kā arī vitrāžas mākslā un tēlniecībā. Plkst. 19.30, 21.00 notiks ekskursijas, kurās būs iespēja izzināt Zvārtavas pils vēsturi un apskatīt LMS muzeja  ekspozīcijas. Zvārtavas pilī ir eksponēta mūsdienu autoru porcelāna vāžu kolekcija un daļa no LMS muzeja 20.gs. 2. puses mākslas darbu kolekcijas. Vēsturiskos interjerus bagātina LMS muzeja ekspozīcija “Sapnis”, kur autentiskā vidē iekļaujas mūsdienu mākslinieku veidotās mēbeles, tēlniecības darbi, gobelēni un gleznas. Leģendu nakts viesiem būs iespēja aplūkot arī atjaunotos pils ēdamzāles logus un slēģus, kuri šogad restaurēti pateicoties NKMP atbalstam.

Plkst. 22.00 jaunu koncertprogrammu “Tu pirms aizlido” prezentēs grupa “TU TE” - Lelde Tuče (vokāls, klavieres), Miķelis Dobičins (čells), Artūrs Strautmanis (sitamie instrumenti).

Koncerta ieejas maksa no personas - EUR 2,50. Skolēniem ieeja bez maksas.

Popularizējot Latvijas muižu un piļu kultūras mantojumu, Latvijas Piļu un muižu asociācijas organizētā Leģendu nakts norisināsies jau astoto reizi. Biedrība “Latvijas Mākslinieku savienība” laipni gaida visus mākslas interesentus!

Latvijas Mākslinieku savienības radošās darbnīcas “MANTO. MANTOJUMS” atbalsta Vidzemes plānošanas reģions, Valsts Kultūrkapitāla fonds un akciju sabiedrība „Latvijas valsts meži”.

 


 

 

Latvijas Mākslinieku savienības ikgadējā vizuālās mākslas izstāde

“RUDENS 2019. KRĀSAINĀ SIENA. PAAUDZES”

08.11.2019.-05.01.2020.

 

Latvijas Mākslinieku savienība (LMS) aicina profesionālus vizuālās mākslas un dizaina māksliniekus, šo nozaru vidusskolu un augstskolu studentus piedalīties LMS ikgadējā vizuālās mākslas izstādē „RUDENS 2019. KRĀSAINĀ SIENA. PAAUDZES”.

 

Mākslas pasaule, savā savpatnajā esības vēlmē, ir ļoti mainīga. Mākslinieks strādā, rada darbus, izstāda, cerot uz atzinību, šādi rodot ap sevi mākslas telpu, kurā skatītājs aplūko mākslas darbus, iepazīst tos, diskutē, piekrīt vai noraida. Mākslinieka galvenais iedarbības ierocis un spēks neslēpjas tikai izvēlētajā stilistikā vai spējā profesionāli pārvaldīt materiālu, bet viņa sniegtajā emocionālajā iedarbībā. Katra mākslinieku paaudze cenšas būt atšķirīga darbos vai uzvedībā neatgādināt iepriekšējo. Bieži vien mākslinieku radošās segregācijas tendences veidojas tiem iekļaujoties grupās: pēc “galeriju” aptverto mākslinieku lokiem, radošajām biedrībām, pēc interesēm, vecuma vai darbavietas (visbiežāk tās ir mākslas izglītības iestādes). Šajās grupās  vērojamas šī brīža vizuālās mākslas tendences: dokumentāli reālistiskais tēlojums, kas vizuāli orientēts uz šķietami pārliecinošu objektīvismu, emocionāli tīkamas kamerstila ainavas, klusās dabas, portreta žanrs, stilistiski vienkārši būvēta kompozīcija, vienveidīgs tonālais un formālais risinājums, kas rada amatierisma sajūtu, retrospektīvi, stilistiskās atsaucēs un patapinājumos komponēti mākslas darbi un savas mākslinieciskās personības un varēšanas slēpšana vienkāršotās it kā laikmetīgās formās.

LMS pastāvēšanas viena no būtiskākajām darbības sfērām ir aktualizēt dažādu paaudžu profesionālo mākslinieku radošo darbību un izstādēs aicināt darbu autorus aizdomāties par savu būtību un personību mākslā, par tikai sev vien – katram autoram svarīgāko un raksturīgāko gan darbu saturā, gan kompozīcijā un meklēt atšķirīgo, aktuālo mākslā.

 

Profesionāli vizuālās mākslas un dizaina mākslinieki, šo nozaru vidusskolu un augstskolu studenti ir aicināti pieteikt savu dalību izstādei „RUDENS 2019. KRĀSAINĀ SIENA. PAAUDZES” ar 1-3 vizuālās mākslas darbiem, kas tapuši laika posmā no 2017.-2019. gadam. Mākslas darbu izpildījumam jāatbilst augstiem kvalitātes kritērijiem un jāuzrāda vizuālās mākslas laikmetīgās tendences. Darbu tehnika nav ierobežota. Multimediju darbu autoriem jāparedz savs audio un video tehnikas nodrošinājums uz ekspozīcijas laiku.

 

Aizpildītu pieteikuma anketu - https://failiem.lv/u/bwnuqes2, autora CV, kā arī pieteikto darbu attēlus sūtīt uz e-pastu: lms.rudens@inbox.lv vai iesniegt personīgi LMS birojā, 11. novembra krastmalā 35, Rīgā. Pieteikumi tiek pieņemti līdz 25. oktobrim.

 

Izstādei „RUDENS 2019. KRĀSAINĀ SIENA. PAAUDZES” iesniegtos pieteikumus izvērtēs un mākslas darbu atlasi ekspozīcijai veiks profesionāla žūrija. Darbi tiks eksponēti LMS galerijā 11. novembra krastmalā 35, Rīgā, no 2019. gada 8. novembra līdz 2020. gada 5. janvārim.

Izvērtējot iesniegto darbu māksliniecisko kvalitāti, izstādes „RUDENS 2019. KRĀSAINĀ SIENA. PAAUDZES” atklāšanā žūrija paziņos autoru, kurš kļūs par LMS Balvas īpašnieku un iegūs iespēju rīkot personālizstādi LMS galerijā 2020./2021. gadā.


 

 


 

Šodien, 27. septembrī ir Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) muzeja dibināšanas gadadiena! Paldies māksliniekiem, LMS biedriem, apmeklētājiem, LMS muzeja idejas autoriem, veidotājiem un visiem, kas veicinājuši un nodrošinājuši LMS muzeja radīšanu, attīstību un darbību.

 

LMS muzejs tika izveidots  2001. gadā, lai apliecinātu vizuālās mākslas veidu daudzveidību, glabātu un sabiedrībā popularizētu Latvijas profesionālās mākslas vērtības, kas radītas no 20. gs. otrās puses līdz mūsdienām.

LMS muzeja krājumā ir vairāk nekā 15400 vienību liela mākslas darbu kolekcija, kas sākta veidot 1957. g.,  daļa no tās ir iekļauta Nacionālajā muzeju krājumā. LMS muzeja krājums un ekspozīcijas, aptverot tādus mākslas veidus kā glezniecība, grafika, tekstilmāksla, ādas plastika, medaļu māksla un mazās formas tēlniecība, koka un metāla dizains u.c., ir atvērtas apskatei vairākās LMS ēkās. Laikā no 2001. gada līdz mūsdienām LMS muzeja ekspozīcijas ir paplašinātas un izveidotas jaunas visās LMS muzeja filiālēs: 11. novembra krastmalā 35, Rīgā, LMS Radošajā kvartālā “Kombināts MĀKSLA” Gaujas ielā 5, Rīgā, Zvārtavas pilī, Apes novadā, Vecajā Biķernieku ielā 49, Rīgā.  LMS muzejs aktīvi piedalās mākslas dzīvē, kolekcijas darbi tiek deponēti un tiek eksponēti citos Latvijas muzejos un izstāžu zālēs, kolekcija tiek regulāri papildināta.

 

Aicinām šodien plkst. 18.00 apmeklēt mākslinieces, LMS biedres Ingemāras Treijas personālizstādes “GADS.” atklāšanu LMS galerijā 11. novembra krastmalā 35! 

Ingemāras Treijas personālizstāde

“Gads.”

Latvijas Mākslinieku savienības galerijā

27.09.2019. - 27.10.2019.

 

27. septembrī plkst. 18.00 Latvijas Mākslinieku savienības galerijā, 11. novembra krastmalā 35, Rīgā, notiks gleznotājas Ingemāras Treijas personālizstādes “Gads.” atklāšana.

Izstādē “Gads.” būs eksponēti gleznotājas, pedagoģes Ingemāras Treijas pēdējo gadu darbi, kuros tiek apcerēta tēma, kas veltīta cilvēka dzīves norisēm. Tēlainajā tēmas vēstījumā, dzīves posmi alegoriskās līdzībās tiek skatīti kā gadalaiki. Izstādes darbos autore vēlas rosināt skatītāju uz sarunu par emocijām, to nozīmi, meklējot savu dzīves ceļu, par dzīves pieredzi, asociācijām un simboliem.   

Mākslinieces Ingemāras Treijas izvēlētajā  koncepcijā “Izstādes galvenais tēls ir radošas personības psiholoģisks portrets. Attēlojamais cilvēks savā dzīvē piedzīvo dažādas emocijas. Tās katra aizved savā virzienā, veidojot dzīves ceļus, strupceļus - dzīves labirintu. Katram vecumam raksturīgs kādu noteiktu izjūtu vai emociju pārsvars. Bērnībā piedzīvojam krasas emocionālās pārmaiņas, bet briedumā jūtas kļūst dziļākas, un skatījums ir balstīts dzīves pieredzē. Katrā dzīves posmā mēs izdzīvojam savu emociju gammu. Tā šis labirints – dzīve iegūst  vairākas daļas, kas asociējas ar laika ritējumu dabā, kad gadalaiki nomaina cits citu. Tādēļ, līdzīgi vienam gadam vai visai dzīvei, arī šo izstādi var sadalīt nosacītos gadalaika posmos, kur katrā kādas emocijas spēlē noteiktu lomu”.

Izstāde “Gads.” Latvijas Mākslinieku savienības galerijā būs skatāma no 27. septembra līdz 27. oktobrim 2019. gadā.

 

LMS galerijas darba laiks: pirmdiena – svētdiena, no plkst. 12.00 – 18.00.

 


Tēlniecības simpozijs “Forma. Plūdums”

LMS Radošais kvartāls “Kombināts MĀKSLA”

25.09.2019.-05.10.2019.

 

No šī gada 25. septembra līdz 5. oktobrim LMS Radošajā kvartālā “Kombināts MĀKSLA”, Gaujas ielā 1, Rīgā, norisināsies tēlniecības simpozijs “Forma. Plūdums”.

 

Simpozijā, kurš nu jau ir kļuvis par LMS Radošā kvartāla “Kombināts MĀKSLA” rudens tradīciju, piedalīsies tēlnieki Genādijs Stepanovs, Vija Dzintare, Zigmunds Bielis, Agnese Rudzīte–Kirillova un ir aicināti dalībai pieteikties arī citi profesionāli mākslinieki, mākslas augstskolu studenti un profesionālās vidējās kultūrizglītības iestāžu audzēkņi, nosūtot pieteikumu uz e-pastu: arudzite@inbox.lv. Simpozija “Forma. Plūdums” mērķis ir veicināt mākslinieku radošo darbību un tēlniecības darbu radīšanas procesu, veidojot skulptūras ilglaicīgā un kvalitatīvā materiālā. Mākslinieki simpozija laikā veidos putuplasta modeļus, kas tiks ieformēti smilšu formās un atlieti alumīnijā. Pasākuma noslēgumā LMS Radošajā kvartālā „Kombināts MĀKSLA” notiks simpozija darbu izstāde.

LMS Radošais kvartāls „Kombināts MĀKSLA”, akcentējot jaunradi un tēlniecības vēsturi, kopš 2013. gada darbojas kā radoša platforma dažādām mākslas un kultūras iniciatīvām. Tas ir vēsturiski (no 1903.g.) veidojies Rīgas radošais kvartāls, kur tapušas latviešu mākslinieku skulptūras un dekoratīvie elementi, sākot no 20.gs. pirmās puses, kad savus darbus šeit radīja Latvijas vēsturē nozīmīgi tēlnieki Augusts Folcs un Kārlis Zāle, līdz mūsdienām. LMS Radošajā kvartālā “Kombināts MĀKSLA” Gaujas ielā 1 atradās tēlnieka Kārļa Zāles darbnīca un tieši tur tika radīts Brāļu kapu memoriāls. 1950.-90. gados Gaujas ielā 1, 3, 5 un 9 atradās mākslas kombināta “Māksla” darbnīcas, kur tēlnieki radīja skulptūras Rīgas pilsētvidei, piemēram, pieminekli dzejniekam Rainim (1865 - 1929) Esplanādē (atklāts 1965. gadā, tēlnieki - Kārlis Zemdega (mets), Aivars Gulbis, Laimonis Blumbergs; arhitekts Dzintars Driba), pieminekli 1905. gada 13. janvāra notikumiem 11. novembra krastmalā (atklāts 1960. gadā, tēlnieks Alberts Terpilovskis; arhitekts Kārlis Plūksne), un citi pieminekļi, kā arī dekoratīvās skulptūras, piemēram, Rīgas kanālmalas apstādījumos.

 

Simpozija kuratore: Agnese Rudzīte–Kirillova

arudzite@inbox.lv 

Radošās darbnīcas “MANTO. MANTOJUMS”

Gaujienas pilī

13.09.2019.

 

Š.g. 13. septembrī plkst. 15.00 Gaujienas pilī, atzīmējot Eiropas kultūras mantojuma dienas, norisināsies Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) rīkotās vizuālās mākslas radošās darbnīcas “MANTO. MANTOJUMS”.

LMS radošajās darbnīcās “MANTO. MANTOJUMS” Gaujienas pils vēsturi un mākslas dažādās izpausmes palīdzēs izzināt LMS prezidents, tēlnieks Igors Dobičins, arhitekte un pedagoģe Ineta Riepniece, mākslinieces un pedagoģes Māra Kārkliņa un Vizbulīte Jaukule, vizuālās mākslas pedagoģe Dace Lazdiņa.

Radošajās darbnīcās tiks sniegts ieskats heraldikā, arhitektūrā, kā arī vitrāžas mākslā un tēlniecībā, saistībā ar pasākuma norises vietu – Gaujienas pili. Radošās darbnīcas iecerētas un radītas, lai rosinātu izprast vizuālās mākslas dažādu jomu saskarsmes iespējas, radošās domas citādākus aspektus. Radošās darbnīcas “MANTO. MANTOJUMS” paredzētas kā mākslinieciskas un izglītojošas aktivitātes, kurās piedalīsies Gaujienas mākslas un mūzikas skolas audzēkņi un ir aicināti pievienoties visi interesenti un novadpētnieki.

 

Latvijas Mākslinieku savienības radošās darbnīcas “MANTO. MANTOJUMS” atbalsta Vidzemes plānošanas reģions, Valsts Kultūrkapitāla fonds un akciju sabiedrība „Latvijas valsts meži”.

  

BALTĀ NAKTS 2019

Latvijas Mākslinieku savienība

“Galapunkts. Sākumpunkts. 3 X”

07.09.2019.

 

Š.g. 7. septembrī no plkst. 18.00 – 21.00 mūsdienu kultūras foruma “Baltā nakts 2019” ietvaros Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) muzejā un LMS Radošajā kvartālā “Kombināts MĀKSLA” norisināsies pasākums “Galapunkts. Sākumpunkts. 3 X”.


Pasākuma “Galapunkts. Sākumpunkts. 3 X” ideja balstās Latvijas Mākslinieku savienības misijā un esībā - veicināt mākslinieku radošo procesu, viņu piesaisti LMS muzejā esošajām mākslinieku darbnīcām, ar mērķi radīt darbus dažādās mākslas jomās. Kreatīvās izpausmes bagātina un palielina sasaisti skatītājam, māksliniekam un muzejam, kur darbi tiek eksponēti.

LMS muzejā 11.novembra krastmalā 35, Rīgā, no plkst. 18.00 līdz 21.00 varēs apskatīt gleznotāju Maijas Bērziņas, Īras Rozentāles un Dzintras Cepītes izstādi “Spilgts trio”, mākslinieku Jāņa Purcena un Igora Dobičina izstādi “Ceturtais no baltajiem apokalipses jātniekiem” un LMS muzeja kolekcijas 20. gs. 2. puses glezniecības, keramikas, grafikas, koktēlniecības, tēlniecības un tekstilmākslas ekspozīcijas. Tāpat LMS muzejā būs iespēja piedalīties mākslinieces Maijas Bērziņas zīmēšanas meistardarbnīcā un iesaistīties oforta un litogrāfijas radošajās darbnīcās. Pasākumā “Galapunkts. Sākumpunkts. 3 X” īpašu performanci piedāvās teātra trupa “KVADRIFRONS”, kuri LMS muzeja telpās veidos nemitīgi mainīgas figuratīvas kompozīcijas, kas iemiesos plašo Latvijas mākslas vēstures strāvu, ideju un virzienu spektru – nacionālo romantismu, ainavas un sadzīves ainiņas, slavenu aktrišu un prezidentu portretus, simboliskas kompozīcijas un atbrīvošanos no jebkādām akadēmiskām ietekmēm.


Otrā pasākuma „Galapunkts. Sākumpunkts. 3 X” norises vietā – LMS Radošajā kvartālā „Kombināts MĀKSLA” Gaujas ielā 1, 5 un 9, Rīgā, no plkst. 18.00 līdz 21.00  apmeklētājiem būs iespēja aplūkot LMS muzeja tēlniecības, scenogrāfijas, keramikas un grafiti ekspozīcijas, bet radošajās darbnīcās interesentus gaidīs stikla dizainers Tits Riņķis, dizaina studija “GlassWolf” un akmens tēlniecības meistars Dzintars Gailis.


 

 


 

Leonīds Āriņš “Ziedi uz balta fona”, 1970. Audekls, eļļa, 65x81 cm. LMS muzejs


Latvijas Mākslinieku savienība sveic māksliniekus - pedagogus, mākslas augstskolu studentus un profesionālās vidējās kultūrizglītības iestāžu audzēkņus ar mācību gada sākumu! Lai daudz jaunu, radošu sasniegumu!

 


 

Silvija Auere “Neatkarība”, 1989. Stikls, papīrs, 12x36x50 cm. LMS muzejs

 

Latvijas Mākslinieku savienība aicina atcerēties PSRS okupēto tautu, Latvijas, Lietuvas, Igaunijas  pilsonisko akciju "Baltijas ceļš" 1989. gada  23. augustā, kas izteica stipro vēlmi atjaunot Baltijas valstu neatkarību, identitāti un vienotību.

"Baltijas ceļa" rīkošanā piedalījās Baltijas valstu nacionālās kustības: “Rahvarinne” Igaunijā, „Sajūdis” Lietuvā un Latvijas Tautas fronte, kurās  aktīvi darbojas visu radošo profesiju pārstāvji. Baltijas ceļa ierosinātājs bija Igaunijas “Rahvarinne” līderis Edgars Savisārs. Akcijā piedalījās apmēram divi miljoni cilvēku, kas, sadevušies rokās, savienoja Baltijas valstu galvaspilsētas – Tallinu, Rīgu un Viļņu. Mākslinieki, LMS biedri, vienmēr ir pārstāvējuši savpatnu, neatkarīgu, uz radošo un personīgo brīvību orientētu dzīves redzējumu un "Baltijas ceļā" bija vienoti ar saviem Igaunijas un Lietuvas kolēģiem. Māksliniekiem šis notikums ir bijis emocionāli saviļņojošs un radījis atspoguļojumu arī mākslas darbos.Īra Rozentāle "Veltījums Dzintrai Cepītei", audekls, akrils, eļļa, 50x40 cm, 2017

 

Izstāde “Spilgts Trio”

Latvijas Mākslinieku savienības galerijā

16.08.2019.-22.09.2019.

 

16. augustā plkst. 17.00 Latvijas Mākslinieku savienības galerijā, 11.novembra krastmalā 35, Rīgā, notiks trīs kolorītu gleznotāju – Maijas Bērziņas, Dzintras Cepītes un Īras Rozentāles – izstādes „Spilgts Trio” atklāšana.

 

Izstādē „Spilgts Trio” tiks eksponētas triju gleznotāju: Maijas Bērziņas, Īras Rozentāles un pāragri aizsaulē aizgājušās Dzintras Cepītes abstraktās, ekspresīvās un košās gleznas, kas radītas dažādos laika periodos. Gleznu motīvi, lietotās tehnikas un glezniecības paņēmieni ir atšķirīgi, tomēr mākslinieces vieno radošais process un spēja atklāt savu pasaules redzējumu krāsās. Izstādē redzamie darbi iemieso dzīvesprieku, vitalitāti un spēku.

Katrai no māksliniecēm ir izveidojies un izkopts savs individuāls un neatkārtojams glezniecības stils. Īra Rozentāle ir izcila gleznotāja, kurai krāsa ir visbūtiskākais izteiksmes veids, ko viņa arī pamato, sakot, ka: “Krāsu uzskatu par vienu no svarīgākajiem formu veidojošajiem elementiem glezniecībā. Man krāsa ir arī glezniecības saturs”. Savukārt Maijas Bērziņas radošajā darbībā nozīmīgs ir temperaments krāsu triepienos, ko pati raksturo: “Man patīk priecīgas, vieglas un gaišas krāsas. Saule un vasara. Savu smagumu gleznās es iekšā nelieku. Rīkojos tieši otrādi – gaiši gleznojot, cenšos to aizmirst”. Gleznotāja Dzintra Cepīte strādāja akvareļa autortehnikā un nepārtraukti eksperimentēja, meklējot jaunus izteiksmes līdzekļus. Viņa pievērsa uzmanību gan faktūrai, ko panāca ar zīdpapīra aplikācijām, sausajiem pigmentiem un atsevišķiem biezas krāsas triepieniem, gan bagātam, spožam krāsu kolorītam.

Izstāde būs apskatāma Latvijas Mākslinieku savienības galerijā no 16. augusta līdz 22. septembrim 2019. gadā.

LMS galerijas darba laiks: pirmdiena - svētdiena, no plkst. 12.00 - 18.00.

 

Izstādes ekspozīcijas autori: mākslinieces Maija Bērziņa un Īra Rozentāle, mākslas vēsturniece Edvarda Šmite, scenogrāfs Uģis Bērziņš un restauratore Gundega Voronka.


 


 

Zvārtavas pils, Apes novads, Gaujienas pagasts

 

Jāzepa Vītola Mūzikas dienas Gaujienā

Radošās darbnīcas “MANTO. MANTOJUMS” Zvārtavas pilī

21.07.2019.

 

2019. gada 21. jūlijā biedrības “Vītolēni” rīkotās mūzikas nometnes “Vītolēni” dalībnieki viesosies Zvārtavas pilī (Gaujienas pagasts, Apes novads), kas atrodas netālu no nometnes norises vietas – Gaujienas.

Mūsdienās Zvārtavas muižas komplekss ir Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) Starptautiskais mākslas un izglītības centrs un Latvijas Mākslinieku savienības muzeja (LMS muzejs) radošā filiāle, kur 21. jūlijā topošajiem mūziķiem būs iespēja iepazīt Zvārtavas pili (celta 1881. gadā), tās vēsturi, arhitektūras kvalitātes, 20. gs. 50.- 90. gadu mākslas darbus no LMS muzeja kolekcijas un piedalīties radošajās darbnīcās “MANTO. MANTOJUMS”. Mākslas dažādās izpausmes radošajās darbnīcās palīdzēs izzināt LMS prezidents, tēlnieks Igors Dobičins, mākslinieces un pedagoģes Līva Blumfelde, Māra Kārkliņa, Vizbulīte Jaukule, tēlnieki Ansis Dobičins, Genādijs Stepanovs, mūziķe Liene Dobičina u.c. Radošajās darbnīcās “MANTO. MANTOJUMS” bērni un jaunieši gūs ieskatu heraldikā, arhitektūrā, kā arī tekstilmākslā un tēlniecībā.  Radošās darbnīcas iecerētas un radītas, lai rosinātu izprast vizuālās mākslas un mūzikas jomu saskarsmes iespējas, radošās domas citādākus aspektus. Radošās darbnīcas “MANTO. MANTOJUMS” paredzētas kā māksliniecisko un izglītojošo aktivitāšu un saliedētības pasākums mūzikas nometnes “Vītolēni” dalībniekiem, kuri laipni aicināti iepazīt Zvārtavas pili, piedalīties radošās vizuālās mākslas aktivitātēs un baudīt liepu ziedu smaržu ezera krastā.

Radošā mūzikas nometne “Vītolēni” Gaujienā notiek kopš 2003. gada, turpinot izcilā komponista, profesora Jāzepa Vītola dzīves misiju – veidot muzikāli izglītotu tautu. Nometnes norises laiks ir jūlija vidus, nedēļu pirms Jāzepa Vītola Mūzikas dienām,  kad kori tiek aicināti kopā atzīmēt izcilā komponista dzimšanas dienu Gaujienas “Anniņās”. No daudzām Latvijas mūzikas skolām, kā arī citām valstīm uz nometni “Vītolēni” sabrauc ap 150 dalībnieki.  Jāzepa Vītola Mūzikas dienu laikā tradicionāli notiek arī bērnu sagatavoti koncerti.

 

Mūzikas nometnes “Vītolēni” koncertu programma:

26. jūlijā plkst. 19.00 – koncerts “Anniņu” terasēs - Andra Riekstiņa minioperas „Vecīša cimdiņš” pirmatskaņojums. Piedalīsies mūzikas nometnes “Vītolēni” koris un simfoniskais orķestris;

26. jūlijā plkst. 22.00 – mūzikas nometnes “Vītolēni” Nakts koncerts uz “Anniņu” balkona;

27. jūlijā plkst. 15.00 - mūzikas nometnes “Vītolēni” koncerts Gaujienas tautas namā;

27. jūlijā plkst. 19.00 – Latvijas amatierkoru un mūzikas nometnes “Vītolēni” koncerts “Anniņu” terasēs;

27. jūlijā plkst. 22.00 – Zaļumballe “Anniņu” terasēs ar grupu “Tauriņdeja”.

 

Latvijas Mākslinieku savienības radošās darbnīcas “MANTO. MANTOJUMS” Zvārtavas pilī atbalsta Vidzemes plānošanas reģions, Valsts Kultūrkapitāla fonds un akciju sabiedrība „Latvijas valsts meži”.

 

 


 


No 2019. gada 12. jūlija līdz 12. augustam Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) galerijā būs apskatāmas divas izstādes - mākslinieces Silvijas Aueres personālizstāde “Tāda ir dzīve III” un porcelāna mākslinieces, tēlnieces Gaļinas Duļkinas (Krievija) personālizstāde “Zvaigžņotā biļete”.  Izstādes tiks atklātas LMS galerijā 11. novembra krastmalā 35, Rīgā, 12. jūlijā plkst. 17.00.

 

Mākslinieces Silvijas Aueres personālizstāde “Tāda ir dzīve III”

Latvijas Mākslinieku savienība, novērtējot Silvijas Aueres nozīmīgo ieguldījumu Latvijas vizuālajā mākslā, izstādē “Tāda ir dzīve III” vēlas akcentēt vitālo radošumu, pašatdevi un mērķtiecību, kas caurvij mākslinieces daiļradi.

Keramiķes, stikla mākslinieces, gleznotājas Silvijas Aueres radošais rokraksts ir izteikti emocionāls, sievišķīgi tēlains un daudzpusīgs, kas cenšas paplašināt izmantojamā materiāla iespējas, atpoguļot mākslinieces vēstījumu un neatstāt vienaldzīgu uzrunāto skatītāju. Māksliniecei ir būtiski sajust auditorijas klātbūtni, demonstrējot darbos sarežģītāko tehnisko meistarību.

 Personālizstādē būs apskatāmi Silvijas Aueres porcelāna objekti, dekoratīvo stikla trauku un vāžu grupas, kas radītas, modelējot daudzveidīgas formas un krāsu gammas. Māksliniece darbus apvienojusi desmit ciklos, kas tapuši laikposmā no 1965. gada līdz 1999. gadam. Ekspozīcijā iekļauts arī 2014.- 2017. gados radīts gleznu cikls “Tautas dziesma”. Izstādē “Tāda ir dzīve III” būs eksponēti darbi no Latvijas Mākslinieku savienības muzeja kolekcijas un privātkolekcijām.

Māksliniece Silvija Auere 1965. gadā absolvējusi Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas (tag. PIKC Rīgas Dizaina un mākslas vidusskola) keramikas nodaļu un 1977. gadā Latvijas Mākslas akadēmijas Lietišķi dekoratīvās mākslas nodaļu (tag. Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuāli plastiskās mākslas nodaļa, Stikla mākslas apkšnozare) ar diplomdarbu – dekoratīvā kausu grupa (vadītājs Arnolds Vilbergs).

Māksliniece izstādēs piedalās kopš 1976. gada un personālizstādes rīko no 1980. gada. Latvijas Mākslinieku savienības biedre ir kopš 1982. gada.

Silvija Auere 80. gadu Latvijas porcelāna mākslā ieviesa jaunu redzējumu stilistikā ar darbiem “Sievietes – vāzes”, porcelāns, 1980.g., “Aplausi Imantam Kalniņam”, porcelāns, 1980.g., u.c. Māksliniece aktīvi sadarbojās un veidojusi darbus Līvānu stikla rūpnīcā un Grīziņkalna stikla rūpnīcā. Grīziņkalna stikla rūpnīcā izgatavotas mākslinieces daiļradē īpašu atzinību guvušās polihromās  pūstās, pienstikla un autortehnikā un  gatavotās vāzes.

Mākslinieces darbi atrodas Latvijas Mākslinieku savienības muzejā, Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Jūrmalas pilsētas muzejā un privātkolekcijās.

 

Silvija Auere "Vāzes", 1985, stikls, 42x20 cm.

 

 

Mākslinieces Gaļinas Duļkinas personālizstāde “Zvaigžņotā biļete”

Izvēršot sadarbību ar dažādu valstu māksliniekiem, Latvijas Mākslinieku savienība šovasar ir devusi iespēju savu kolekciju izstādīt porcelāna māksliniecei Gaļinai Duļkinai no Krievijas, kura vēlējās savu daudzveidīgo radošo darbu klāstu eksponēt Latvijas sabiedrībai.

Izstādē “Zvaigžņotā biļete” būs aplūkojami  mākslinieces Gaļinas Duļkinas porcelāna mazo formu tēlniecības darbi. Autore šobrīd strādā pie cikliem “Ieklausīsimies planētu lidojuma skaņā” un “Rokmūziķi”. Darbu ciklos, kas aizsākti 2006. gadā un būs eksponēti izstādē “Zvaigžņotā biļete”,  porcelāna materiālā radoši apkopotas un apcerētas mākslinieces futūristikas pārdomas par mākslu, mūziku un visuma eksistenci. Mākslinieces darbiem  raksturīga klasiskā modernisma un krievu avangarda stilistiskām atsaucēm bagāta formveide un porcelāna tehnoloģiskā procesa pārzināšanas nianses. Gaļina Duļkina skulptūru radīšanas procesā izmanto veidošanas, glazēšanas, apgleznošanas, apdedzināšanas, apzeltīšanas prasmes.

Gaļina Duļkina beigusi Stroganova Maskavas valsts mākslas un rūpniecības akadēmijas Keramikas fakultāti (Krievija) 2004. gadā un ir Krievijas Mākslas akadēmijas (Maskava, Krievija) diplomande. 2005. gadā stažējusies un guvusi pieredzi Imperatora porcelāna fabrikā Sanktpēterburgā (Krievija). Gaļina Duļkina ir Krievijas Mākslinieku savienības un Krievijas Radošās Mākslinieku savienības biedre.

Māksliniece rīkojusi personālizstādes valsts muzejā “Burganova māja” (Maskava, Krievija) 2012., 2013., 2018. gadā, Marka Šagāla mākslas muzejā Vitebskā (Baltkrievija) 2019. gadā, Ebreju muzeja un tolerances centrā Maskavā (Krievija) 2016. gadā, Centrālajā Mākslinieku namā Maskavā 2011., 2012. gadā (Krievija), galerijā “KABINETT” Berlīnē (Vācija) 2017. gadā, galerijā ”Elysium” Viļņā (Lietuva) 2018. gadā u.c. Gaļinas Duļkinas darbi atrodas Marka Šagāla muzejā Vitebskā (Baltkrievija), kā arī Jurija Temirkanova, Nikolaja Ciskaridzes, Natālijas Opaļevas, Morisa Barjuša, Konstantīna Ernsta, Andreja Čeglakova, Borisa Frīdmana u.c. privātkolekcijās.

Gaļina Duļkina "Zvaigžņotā biļete", 2013, porcelāns, virsglazūra, 22,5x18 cm.

 

 

 

***

LMS galerija

11. novembra krastmala 35, Rīga

12.07.2019. – 12.08.2019.

Pirmdiena – svētdiena, no plkst. 12:00 - 18:00Šodien, 27. jūnijā tika atklāts latviešu gleznotāja Jēkaba Kazaka (1895-1920) kapa piemineklis Torņakalna kapos. Piemineklis tapis Latvijas Mākslinieku savienības un RD Mājokļu un vides departamenta sadarbības rezultātā. Pieminekļa autors ir tēlnieks Igors Dobičins. Pateicamies par atbalstu Valdim un Neldai Gavariem un akmenstēlniecības vecmeistaram Dzintaram Gailim.  

 

  

Vēl līdz 30. jūnijam Latvijas Mākslinieku savienības galerijā, 11.novembra krastmalā 35, Rīgā, ir iespēja apskatīt gleznotājas Līgas Jukšas personālizstādi “Citas durvis”.

Izstādē eksponēti Līgas Jukšas pēdējos gados radītie darbi, kuros redzams mākslinieces individuālais un viegli atpazīstamais glezniecības stils ar sev raksturīgu kolorītu, triepiena ekspresiju un abstrahētu tēlojuma metodi.


LMS galerijas darba laiks: pirmdiena-svētdiena, no plkst. 12.00 – 18.00

 

 

 

 


 

Maija Bērziņa “Pegazs”, 2019. Grafiti, 2,5x4,5 m.

LMS Radošais kvartāls “Kombināts MĀKSLA”, Gaujas ielā 5, Rīgā. LMS grafiti kolekcija

 

 

LATVIJAS MĀKSLINIEKU SAVIENĪBA NOVĒL PRIECĪGUS LĪGO SVĒTKUS!

 

Latvijas Mākslinieku savienības galerijas darba laiks svētku dienās:

23.06.-24.06. no plkst.12.00-18.00

Līdz š.g. 30.jūnijam LMS galerijā 11.novembra krastmala 35, Rīgā, ir skatāma gleznotājas Līgas Jukšas personālizstāde “Citas durvis”.


Svētku dienās ir iespēja apskatīt arī LMS muzeja grafiti kolekciju LMS Radošajā kvartālā “Kombināts MĀKSLA” Gaujas ielā 1,3,5,9 Rīgā  un ekspozīcijas LMS muzeja starptautiskajā mākslas un izglītības centrā  Zvārtavas pilī, Gaujienas pagastā, Apes novadā.
 

15. jūnijā tika atklāta LMS Radošā kvartāla "Kombināts MĀKSLA" sestā sezona!

Paldies pasākuma dalībniekiem un apmeklētājiem!

 

 

 

  

LMS Radošais kvartāls “Kombināts MĀKSLA”

 

 

Vasaras sezonas atklāšana

LMS radošajā kvartālā "Kombināts MĀKSLA"

15.06.2019.

 

2019. gada 15. jūnijā no plkst. 14.00 - 18.00 biedrības “Latvijas Mākslinieku savienība” (LMS) radošajā kvartālā „Kombināts MĀKSLA” norisināsies kvartāla 6. sezonas atklāšana.

 

Vasaras sezonas atklāšanas ietvaros LMS Radošajā kvartālā „Kombināts MĀKSLA” no plkst. 14.00 – 18.00 notiks labdarības akcija “Annas street food sestdiena”. Pasākuma laikā street food meistare Nia piedāvās nobaudīt vairāku veidu burgerus, salātus, citas uzkodas un atspirdzinošus dzērienus. Nia saka: “Es ticu, ka kopā var izdarīt vairāk, tādēļ priecāšos Jūs redzēt, lai atbalstītu mani, tādejādi pateicībā par to, radu pasākumu, kurā visi var baudīt no sirds gatavotu ēdienu un patīkamu māksliniecisku atmosfēru kopā ar saviem tuvajiem. Vienmēr esmu vēlējusies radīt pasākumu, kurā katram personīgi, caur ēdienu nodot savu ielikto mīlestību tajā.” Par pasākuma muzikālo programmu rūpēsies hiphop mūziķe BeLiva.

Apmeklētāji varēs apskatīt LMS muzeja tēlniecības, scenogrāfijas, keramikas un grafiti ekspozīcijas, savukārt bērni ir aicināti piedalīties gleznošanas plenērā “Uz asfalta”. Savās radošajās darbnīcās interesentus gaidīs stikla dizainers Tits Riņķis, tēlnieki Rihards Ābeltiņš un Genādijs Stepanovs, grafiskais dizainers un heraldikas veidotājs Juris Ivanovs un akmens tēlniecības meistars Dzintars Gailis.

 

LMS Radošais kvartāls „Kombināts MĀKSLA”, kurš atrodas Gaujas ielā 1, 3, 5, 9, Rīgā, ir vēsturiski (no 1903. g.) veidojies Rīgas radošais kvartāls, kur tapušas latviešu mākslinieku skulptūras un būvplastika, sākot no 20. gs. pirmās puses, kad savus darbus šeit radīja Latvijas vēsturē nozīmīgi tēlnieki Augusts Folcs un Kārlis Zāle, līdz mūsdienām. 1950.-90. gados kombināta “MĀKSLA” darbnīcās strādāja dažādu nozaru mākslinieki, bet īpaši ir akcentējami tēlnieki, kas radīja gan izstāžu darbus, gan monumentālas skulptūras. Šobrīd LMS Radošais kvartāls “Kombināts MĀKSLA” (dibināts 2013.g.) darbojas kā radoša platforma dažādām mākslas un kultūras iniciatīvām, akcentējot radošas personas nozīmību  un mākslas radīšanas procesu.

 

Kā nokļūt līdz LMS Radošajam kvartālam „Kombināts MĀKSLA”?

11. tramvaja pietura: Brasas stacija vai Brāļu kapi

9., 48. autobusa pietura: Tēraudlietuves iela

Dzelzceļa stacija “Brasa”

 


LMS Radošais kvartāls "Kombināts MĀKSLA"

 

Baltijas radošo savienību konference

Rīgā, 2019. gada 7. jūnijā

 

2019. gada 7. jūnijā no plkst. 10.00 – 17.00 Latvijas Arhitektu savienībā, Torņa ielā 11, Rīgā, norisināsies Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) rīkotā Baltijas valstu radošo savienību konference.

Konferencē piedalīsies Latvijas, Lietuvas un Igaunijas radošo savienību pārstāvji, lai pārrunātu kultūrpolitikas jautājumus, dalītos pieredzē un apspriestu turpmāko sadarbību. Konferencē paredzēti Baltijas valstu radošo organizāciju pārstāvju ziņojumi par aktuālo kultūrpolitikas situāciju katrā no Baltijas valstīm, atbalsta programmām radošajām savienībām un māksliniekiem, sadarbību ar Kultūras ministrijām, Baltijas Kultūras fondu, Valsts kultūrkapitāla fondu un Ziemeļvalstu padomi. 

Mākslinieces Līgas Jukšas personālizstāde "CITAS DURVIS" Latvijas Mākslinieku savienības galerijā skatāma līdz 30. jūnijam.


 https://www.youtube.com/watch?v=HT3UxHnRPVo

 

 


 

Līga Jukša "Citas durvis", 2018. Audekls, eļļa, 120x100 cm


Līgas Jukšas

personālizstāde

"CITAS DURVIS"

24.05.-30.06.2019.

 

No 2019. gada 24. maija līdz 30. jūnijam Latvijas Mākslinieku savienības galerijā būs skatāma gleznotājas Līgas Jukšas personālizstāde „Citas durvis”. Izstādē tiks eksponēti pēdējos gados tapuši darbi.

Izstādes atklāšana: 2019. gada 24. maijā, plkst. 18.00.


Līga Jukša – māksliniece, kura izkopusi individuālu un viegli atpazīstamu glezniecības stilu ar sev raksturīgu kolorītu, triepiena ekspresiju un abstrahētu tēlojuma metodi. No 1994. līdz 2000. gadam Līga Jukša studējusi Latvijas Mākslas akadēmijā, 2000. gadā ieguvusi mākslas maģistra grādu. Līgas Jukšas daiļradi jau kopš studiju laikiem caurvij dažādos avotos sakņoti un personiskajā pieredzē nozīmi ieguvuši simboli. Gleznās sintezējas atšķirīgās garīgajās praksēs un filozofiskajās pamatnostādnēs rastas atziņas, kā arī jēgpilni, māksliniecei un jebkuram indivīdam būtiski, jēdzieni. Cilvēku līdzāspastāvēšana, savstarpējā mijiedarbība, pāreja no viena stāvokļa otrā, bērnība, laiks un telpa, domas un domāšanas process, plaša cilvēcisko izjūtu amplitūda un sevis izzināšana, arī atsevišķu reliģisku sižetu interpretācijas – tās ir tēmas, kas tiek skartas Līgas Jukšas darbos. Ikvienā gleznā ietverta skaidra un dziļa mākslinieces doma, kas skatītājam visbiežāk tiek nodota caur figurālu tēlu valodu vai priekšmetisku objektu traktējumiem, retāk par domas izteicēju izvēloties monohromas krāsu plaknes. Arvien tiek atrasti savdabīgi attēlotā rakursi, proporcijas, izteiksmīga fragmentācija un dinamiski kompozicionālie risinājumi. Laika un kustības atspoguļojumam nereti izmantoti vairākkārtēji elementu atkārtojumi vienviet. Šis paņēmiens apgūts studējot kubisma figurālās kompozīcijas maģistra darba izstrādes ietvaros. Līga Jukša savai subjektīvajai izteiksmei atradusi vairākus spēcīgus motīvus, kas laika gaitā attīstās, transformējas, iegūst jaunas gleznieciskās izpausmes, bet nezaudē sākotnējo nozīmi. Atvērtas plaukstas, grāmatas, kausu jeb biķeru, domformu vizualizētās aprises kļūst par Līgas Jukšas ideju izteicējiem daudzu gadu garumā. Īpaši nozīmīgs ir stilizēts, atvērtību simbolizējošs plauktas veidols, kura variabli fiksētais tēlojums sastopamas gandrīz ikvienā mākslinieces darbā. Līgas Jukšas gleznās plauksta var būt žestu, emociju un kustības paudēja, kā arī pašpietiekams izziņas un pētniecības vienums.

Izstāde "Citas durvis" ļauj izsekot vairākām tematiskajām vadlīnijām. Tā ir pārejas tēma, kas iesākas ar izstādes nosaukumā pieteiktajām „durvīm”. Ikvienas durvis ir simbols pārejai no vienas teritoriālās situācijas citā, kas var būt gan materiālā formā, gan garīgā nozīmē. Līgai Jukšai durvis ir simboliski vārti jeb portāls uz fiziski neredzamo domu valstību, tās ir cilvēku būtības telpas, kurās notiek virzība dažādos pieredzes un dvēseles attīstības līmeņos. Pārejas tēmu paplašina gleznās mērķtiecīgi ienestais laivas siluets, kas pieļauj dažādas asociatīvās un uztveres variācijas. Laiva var kalpot par līdzekli, ar kuru  pāreja starp dažādajām dimensijām tiek veikta, gan būt starpnieks starp pagātni un nākotni, gan apzīmēt garīgo izaugsmi. Daudzu tautu mitoloģijā laiva simbolizē nokļūšanu no dzīvo pasaules uz mirušo. Līgas Jukšas darbos laiva parādās kā domformas tēls, laivas pārved domas, ko cilvēks pārdzīvo un palaiž kopējā domu areālā. Atsevišķi izstādes darbi tiek izvērsti ārpus fiziski definētās plaknes, turpinot gleznās tēlotā robežas ar līdzās pievienotiem reālās vides elementiem – apaviem. Kurpes kristīgajā tradīcijā tiek saistītas ar cilvēka pasaulīgo dabu, bet to novilkšana pirms ieiešanas kādā telpā simbolizē novēršanos jeb atkāpšanos no pasaulīgā. Ekspozīcijas ietvaros tās nosacīti pārved skatītāju no materiālās, taustāmās realitātes uz smalki strukturēto mākslas dimensiju. Atsevišķs iztādes darbs veltīts tibetiešu reliģijā rastajai bardo tēmai, kurā termins „bardo” parasti apzīmē starpstāvokli starp nāvi un atdzimšanu. Darbu veido divas gleznas, kuras savieno vidū nesadalīts pamatnes audekls. Autores izvēlētais kompozicionālais sniegums konceptuāli telpiskā formā ataino mentālo pārejas posmu no vienas dzīves uz otru.

Ar tiešo, gleznās ietverto idejisko pamatu organiski sasaucas Līgas Jukšas tīrais, nesamākslotais, šķietami naivais izteiksmes veids, kas nereti sabalsojas ar kubisma mākslas iedvesmotiem principiem. Ekspresīvs, izjusts triepiens saskaņojas ar pārdomātām un konkrētu nozīmi vēstošām tonālajām niansēm, tādējādi paspilgtinot gleznu emocionālo slodzi. Lai gan darbos dominē atraisīta stilistika, ikvienam tēlam, līnijai, krāsai ir sava noteikta loma. Taču tas nav apzināti estetizēts vai pašmērķīgs inscenējums, bet gan saskaņā ar mākslinieces iekšējo pārliecību pausts vizuāls vēstījums. Precīzi formulētā kompozīciju iecere tomēr neizslēdz iespēju ikvienam rast Līgas Jukšas gleznu daudzslāņainajā simbolismā un veidolos tieši sev pietuvinātus tēmu skaidrojumus un individuāli interpretēt gleznās tvertos tēlus. Līgas Jukšas daiļrade aicina skatītājus būt klātesošus, līdzpārdzīvojumu gūstot iedziļinoties, nevis pavirši garāmejot vai iekšēji distancējoties.

 

Mag. art. Diāna Laguna

 


Latvijas Mākslinieku savienības galerija
Adrese: 11. novembra krastmala 35, Rīga, LV-1050
Tel: +371 26628302; +371 29138952
E-pasts:
info@lms.lv
Darba laiks:
pirmdiena – svētdiena, 12.00-18.00


 

Latvijas Mākslnieku savienība vēlas pateikties ikvienam Muzeju nakts pasākumu “Mākslas dienas 2019. Sešdesmit” dalībniekam un apmeklētājam!

 

Šogad LMS atzīmē festivāla “Mākslas dienas” 60. gadadienu un Muzeju nakts pasākums ir viena no LMS Mākslas dienu 2019 norisēm. Muzeju naktī pasākumi norisinājās LMS muzejā 11.novembra krastmalā 35, Rīgā, LMS Radošajā kvartālā “Kombināts MĀKSLA” Gaujas ielā 1, 3, 5, 9, Rīgā un LMS muzeja filiālē Zvārtavas pilī, Gaujienas pagastā, Apes novadā.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Muzeja nakts 2019

 

18. maijā no plkst. 19.00 līdz 23.00 biedrība “Latvijas Mākslinieku savienība” (LMS) “Muzeju nakts” ietvaros aicina Latvijas Mākslinieku savienības muzeja filiālēs apmeklēt mākslas piepildītu pasākumu “Mākslas dienas 2019. Sešdesmit”. Šogad LMS atzīmē festivāla “Mākslas dienas” 60. gadadienu un Muzeju nakts pasākums ir viena no LMS Mākslas dienu 2019 norisēm.

 

LMS muzejā 11.novembra krastmalā 35, Rīgā, Muzeju nakts viesiem būs iespēja izzināt grafikas mākslas specifiku un īpatnības, piedaloties radošajās darbnīcās. Muzeju naktī norisināsies oforta radošā darbnīca kopā ar māksliniecēm Maritu Maizīti un Jekaterinu Grjazevu, kā arī litogrāfijas darbnīca Ineses Lieckalniņas un Imanta Krepica vadībā. LMS muzejā apmeklētāji varēs apskatīt izstādi “Mākslas dienas 2019. Sešdesmit”, mākslinieku Jāņa Purcena un Igora  Dobičina izstādi “Ceturtais no baltajiem apokalipses jātniekiem  un burti”, kā arī LMS muzeja glezniecības, tēlniecības, tekstilmākslas, ādas plastikas mākslas darbu ekspozīcijas, kurās pārstāvētas spilgtas personības latviešu mākslā – Leo Svemps, Boriss Bērziņš, Jānis Pauļuks, Gunārs Krollis, Lea Davidova-Medene, Rūdolfs Heimrāts, Silvija Šmidhena un citi autori.

 

LMS Radošajā kvartālā “Kombināts MĀKSLA” Gaujas ielā 1, 3, 5, 9, Rīgā, Muzeju nakts apmeklētājiem tiks piedāvātas LMS muzeja glezniecības, scenogrāfijas, tēlniecības, keramikas, grafiti mākslas ekspozīcijas. Muzeju naktī būs iespēja redzēt stikla mākslinieka Tita Riņķa performanci, piedalīties akmensapstrādes meistardarbnīcā vecmeistara Dzintara Gaiļa vadībā, mākslinieka Jura Ivanova heraldikas meistardarbnīcā un mākslinieces Ilgneses Avotiņas grafikas radošajā darbnīcā.  Mūziķi Kristaps Puķītis un Kristaps Krievs piedāvās “Improvizācijas sesiju”. LMS Radošais kvartāls “Kombināts MĀKSLA” ir radoša platforma dažādām mākslas un kultūras iniciatīvām, kas balstās vietas vēsturiskajā nozīmībā. Kvartāla teritorijā mākslas darbus ir veidojuši Latvijas vēsturē nozīmīgi tēlnieki Augusts Folcs un Kārlis Zāle, bet 1950.-90.gados kombināta "MĀKSLA" darbnīcās strādāja tēlnieki un metālmākslinieki - Juris Mauriņš, Bruno Strautiņš, Aivars Gulbis, Juris Gustsons, Džems Bodnieks, Jānis Zibens, Arnolds Naike u.c., kas radīja gan izstāžu darbus, gan monumentālas skulptūras. Šobrīd kvartāla teritorijā ir tēlnieku, metālmākslinieku, stikla mākslinieku darbnīcas un mūziķu studijas, kurās Muzeju nakts laikā būs iespēja ielūkoties.

 

LMS muzeja filiālē Zvārtavas pilī, Gaujienas pagastā, Apes novadā 18. maijā no plkst. 19.00 - 23.00 norisināsies radošās darbnīcas “Manto. Mantojums” kopā ar mākslinieci Līvu Blumfeldi un ekskursijas mākslinieces Māras Kārkliņas vadībā plkst. 19.00 un 21.00. Muzeju nakts apmeklētājiem būs iespēja iepazīt Zvārtavas pili un tās vēsturi, kā arī apskatīt pils telpās izvietotās LMS muzeja ekspozīcijas. Zvārtavas pilī apskatāma Latvijā lielākā porcelāna vāžu kolekcija. Pils telpās eksponēta arī daļa no Latvijas Mākslinieku savienības muzeja kolekcijas. Zvārtavas pilī apskatāmi gobelēni (Egils Rozenbergs, Kristīne Pasternaka, Aina Muze, Elīza Atāre u.c.) un LMS muzeja ekspozīcija “Sapnis” – mūsdienu mākslinieku veidotie telpu interjeri, mēbeles un eksponētas LMS muzeja kolekcijas 20.gs. 2.puses gleznas. Ekspozīcijā redzami gleznotāju Pētera Postaža, Gunāra Mitrēvica, Jāņa Zemīša, koktēlnieku Jāņa Poļaka, Jāņa Straupes u.c. autoru darbi. Savukārt, tēlniecības ekspozīcijā „Laikabiedra portrets” pārstāvēti mākslinieki Tālivaldis Gaumigs, Arta Dumpe, Lea Davidova – Medene, Igors Vasiļjevs u.c.

 

Muzeju nakts apmeklētāji visās LMS muzeja filiālēs varēs piedalīties spēlē “Iepazīsti LMS muzeju”, atrodot muzejā Latvijas mākslā nozīmīgus mākslas darbus. Spēles dalībniekiem tiks piešķirtas balvas.

 

Laipni aicināts ikviens interesents!

 

***

Latvijas Mākslinieku savienības muzejs

www.lms.lv, www.zvartavaspils.lv

tālr. +371 29138952, +371 26628302

 e-pasts: info@lms.lv

Facebook – LMS Latvijas Mākslinieku savienība; Zvārtavas pils

 

 


Paldies čaklajiem talkas dalībniekiem memoriālajā ansamblī - Mākslinieku kapu kalniņā, Pirmajos Meža kapos, Rīgā!

 

Latvijas Mākslinieku savienība izsaka pateicību visiem, kuri piedalījās talkā memoriālajā ansamblī - Mākslinieku kapu kalniņā, Pirmajos Meža kapos, Rīgā (arh. Ausma Skujiņa (1931-2015), ainavu arh. Georgs Kūfalts (1853-1938)).

LMS organizētā talka tiek rīkota ar mērķi Mākslinieku kapu kalniņā sakopt ievērojamu Latvijas mākslinieku piemiņas vietas.

 

 

 

 

 


 

 

Latvijas Mākslinieku savienība aicina 11. maijā plkst. 10.00 uz ikgadējo talku memoriālajā ansamblī - Mākslinieku kapu kalniņā, Pirmajos Meža kapos, Rīgā (arh. Ausma Skujiņa (1931-2015), ainavu arh. Georgs Kūfalts (1853-1938)).

Talka, kuru LMS organizē jau vairākus gadus, norisinās ar mērķi Mākslinieku kapu kalniņā sakopt ievērojamu Latvijas mākslinieku piemiņas vietas, kurās apbedītas tādas ievērojamas personības kā Edgars Iltners, Biruta Baumane, Niks Matvejevs, Uldis Stabulnieks, Andrejs Holcmanis, Aivars Brīze, Emīls Melderis, Jānis Pauļuks, Boriss Bērziņš u.c.

Papildus informācijai: info@lms.lv, tel.26628302


 

 

Latvijas Mākslinieku savienība aicina pieteikties brīvprātīgos palīgus Muzeju nakts 2019 pasākumu sagatavošanā un nodrošināšanā 18. maijā LMS muzejā 11. novembra krastmalā 35, Rīgā, LMS Radošajā kvartālā “Kombināts MĀKSLA”, Gaujas ielā 5, Rīgā, un LMS muzejā Zvārtavas pilī, Apes novadā. Brīvprātīgajiem palīgiem tiek piedāvāta iespēja iepazīt LMS muzeja darbu un gūt praktisku pieredzi pasākuma rīkošanā. Sīkāka informācija vai pieteikšanās: info@lms.lv, tel. 26628302. 


Jānis Aivars Karlovs “Sargātājs”, 1988. Granīts, 86x61x59 cm. LMS muzejs.


Latvijas Mākslinieku savienība sveic

Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas gadadienā!Paldies čaklajiem Lielās talkas dalībniekiem LMS muzejā 11. novembra krastmalā 35, LMS Radošajā kvartālā "Kombināts MĀKSLA" un Zvārtavas pilī!

 

 

Īpašs paldies Vidzemes augstskolas pasniedzējiem un studentiem! 

Laipni aicinām apmeklēt J. Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolas audzēkņu koncertu

"Mākslas dienas 2019. Sešdesmit",

26.04. 2019. plkst. 18.00, LMS Galerijā, 11. novembra krastmalā 35!


 


Aicinām aktīvi līdzdarboties Latvijas Mākslinieku savienības rīkotajā talkā - "MĀKSLAS DIENAS 2019. SEŠDESMIT" akcijā "Mākslinieks talko", lai sapostu LMS muzeja ekspozīciju zonas.


27. aprīlī, sākot no plkst. 10:00


LMS muzejā, 11. Novembra krastmala 35, Rīga - pulcējamies ēkas vestibilā
LMS Radošajā kvartālā "KOMBINĀTS MĀKSLA"Gaujas iela 1,3,5,9, Rīgā - pulcējamies Gaujas ielā 1
LMS muzejā Zvārtavas pilī Apes nov., Gaujienas pag.
Talkas noslēgumā plkst. 13:00zupa un kliņģeris


Iepriekš pateicamies par atsaucību!Papildus informāciju var iegūt, zvanot +371 26 628 302


 

Māris Raudziņš “Atjaunošanās”, 2016. Bronza, 30x17x20 cm. LMS muzejs

 

 

Latvijas Mākslinieku savienība vēl priecīgas un saulainas Lieldienas!

 

LMS galerijas darba laiks svētku dienās:

19.04. 12.00-18.00

20.04. 12.00-18.00

21.04. 12.00-18.00

22.04. 12.00-18.00

 

Latvijas Mākslinieku savienības galerijā līdz 19. maijam skatāma izstāde “MĀKSLAS DIENAS 2019. SEŠDESMIT”.

 


Sirsnīgi sveicam LMS biedrus, kolēģus un sadarbības partnerus

Latvijas Mākslinieku savienības dzimšanas dienā! 

Latvijas Mākslinieku savienība dibināta 1941. gada 17. aprīlī.