AUL SUBSTRUCTURES PROJECTS AUL HISTORY AUL STRUCTURE CREATIVE GROUPS CONTACTS

Ziedo Latvijas Mākslinieku savienībai

Mākslas dienas 2019. Sešdesmit

Latvijas Mākslinieku savienības izstāde
 „MĀKSLAS DIENAS 2019. SEŠDESMIT”
12.04.-19.05.2019.

 

 

 Biedrība „Latvijas Mākslinieku savienība” (LMS) aicina LMS biedrus, profesionālus māksliniekus, mākslas augstskolu studentus un profesionālās vidējās kultūrizglītības iestāžu audzēkņus piedalīties izstādē „MĀKSLAS DIENAS 2019. SEŠDESMIT”.

 

 

Ir cipari, kuriem tiek piedēvēta īpaša nozīme. Latvijas Mākslinieku savienība vēlas akcentēt 60 – kā “Mākslas dienu” gadskaitli, un 60 ir nozīmīgs jau no civilizācijas pirmsākuma, kad senajā Šumerā lietoja tā saucamo seksigezimālo sistēmu, kuras pamatā bija skaitlis 60.

 

Mākslas dienas” kā aktivitāte, kurā aktualizēta māksla, mākslinieki, mākslas process, mākslas teorija un kritika, dialogs ar skatītāju – ir jau jāuztver kā nopietns zīmols ar 60 gadu vēsturi, kurš Latvijā aizsākās 1959.gadā. Laika gaitā ir notikusi gan emocionāla skatītāju un mākslinieku satuvināšanās, gan attālināšanās vai pat novēršanās, bet vienmēr ir bijusi vēlme būt saskarsmē – citreiz ciešā, citreiz tikai pieskaroties....

Mākslas dienu” vēstures daudzskaitlīgie notikumi liecina, ka aktivitātes un aktualitātes ir bijušas daudzveidīgas:

60. gados – skatītāju un mākslinieku iepazīšanās izstādēs. Tika atvērtas Mākslinieku nama darbnīcu durvis;

70. gados – jauno mākslinieku eksperimentālās, provocējošās izstādes;

70. - 80. gados – tika rīkoti vērienīgie Mākslas dienu pasākumi Rīgā un citās Latvijas pilsētās. Rīgā tika organizēti pasākumi Vecrīgā, Doma laukumā, it īpaši jāakcentē izstāde “Daba, vide, cilvēks” (1984) Sv.Pētera baznīcā.

80. gados – provocējošas un skatītājus šokējošās akcijas tunelī pie Rīgas dzelzceļa stacijas u.c.

90. gados – Mākslas dienu organizēšanā iesaistās Rīgas dome veidojot pasākumus Rīgas Centrāltirgū, u.c.

2000. gados – LMS rīko Mākslas dienu festivālus, kuros tiek aicināti piedalīties radošo biedrību mākslinieki no Lietuvas, Igaunijas, Krievijas u.c.

 

Mainīgums un cikliskums. Šobrīd mākslinieks ir ierauts varas un naudas kaleidoskopā – plašajā un daudzveidīgā vizuālās mākslas procesā ar dažādajām institūcijām: muzeji, biedrības, galerijas – gan valsts, gan pašvaldības, gan privātas organizācijas, kad pastāv dažāda interešu orientācija, bieži vien nenodalot profesionālo mākslas procesu no amatiermākslas vai mākslas terapijas – mākslinieks tiek “grozīts” un “nospēlēts”.

Mākslinieks izgājis dažādus posmus ar balagāniem, kaitināšanu, narcismu un vēlmi iepatikties, bet iespējams, ka šobrīd viņš atgriežas sākumpunktā – mākslinieks viens savā darbnīcā. Klausoties kā skan kalts vai švirkst zīmulis ir iespēja sadzirdēt sevi, izjust savu radošo procesu, savu valodu – tā ir īstā “Mākslas dienu” būtība. Šogad biedrība „Latvijas Mākslinieku savienība”, atzīmējot festivāla “Mākslas dienas” 60. gadadienu, vēlas akcentēt “Mākslas dienas” kā mākslas aktivitāšu kopumu, kas akcentē mākslinieka personības nozīmību.

 

Izstādes atklāšana paredzēta 2019.gada 12.aprīlī LMS galerijā.

 

Informācija par pieteikšanos un pieteikuma anketa:

 

ANKETA

NOLIKUMS

 

 

 

Izstādi rīko: Latvijas Mākslinieku savienība

Izstādes kurators: Igors Dobičins

***

Latvijas Mākslinieku savienības galerija

Tel. 26628302, 29138952

E-pasts: lms.makslasdienas@inbox.lv;

Adrese: 11. novembra krastmala 35, Rīga, LV-1050

Darba laiks: P-Sv 12:00-18:00

www.lms.lv

https://www.facebook.com – LMS Latvijas Mākslinieku savienība