AKTUALITĀTES KONKURSI SVEICAM SĒRU VĒSTS ARHĪVS 2012-2018 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 RECENZIJAS UN INTERVIJAS IZNOMĀ Radošo personu atbalsta programma LMS PROJEKTI LMS VĒSTURE LMS STRUKTŪRA LMS APAKŠSTRUKTŪRAS LMS KONGRESI LMS STATŪTI LMS BIEDRI KĀ KĻŪT PAR LMS BIEDRU? LMS BIEDRU RADOŠĀS KOPAS LMS DALĪBA ORGANIZĀCIJĀS INTERNETA SAITES LMS KONTAKTI

Ziedo Latvijas Mākslinieku savienībai

LMS MUZEJA IZSTĀŽU CIKLS

 

07.11. - 07.12.2013.

 

LMS GALERIJA, 11. NOVEMBRA KRASTMALA 35

 

I. - VII. 12:00 - 17:00


Latvijas Mākslinieku savienības muzeja krājuma tēlniecības izstādes "Mākslas dienas 2013. Mākslinieka monologs" oficiālā svinīgā atklāšana norisināsies piektdien, 17. maijā plkst. 15:00 Rīgas Centrāltirgus Sakņu paviljonā.

 


Izstāde neierastā vietā un veidā piedāvā ieskatu Latvijas Mākslinieku savienības muzeja tēlniecības kolekcijā. Pagājušā gadsimta 70. – 90. gados tapušās akmens skulptūras iemūžina daļu no tēlniecības vēstures Latvijā.  Akmens tēlniecība ir Latvijas mākslas vērtība, kurā, vienotas tradīcijas ietveros, katrs mākslinieks, caur savu personisko skatījumu, piešķir akmens formai unikālu stilisktiku un formu. Darbu autori ir pazīstami un ievērojami mākslinieki – Arta Dumpe, Lea Davidova–Medene, Laimonis Blumbergs, Ojārs Breģis, Rasma Bruzīte, u. c.STARPTAUTISKAIS MĀKSLAS SIMPOZIJS

15.04. - 21.04.2013.

VIDZEMES TIRGUS GAĻAS PAVILJONS

 

Festivāla Mākslas dienas 2013. Mākslinieka monologs ietvaros Rīgā Vidzemes tirgus Gaļas paviljonā no 15. līdz 21. aprīlim 2013.gadā norisināsies Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) organizētais Starptautiskais Mākslas simpozijs. Pasākumā piedalīsies gleznotāji un tēlnieki no Latvijas Mākslinieku savienības un tās sadraudzības organizācijām – Igaunijas, Lietuvas, Slovākijas, Krievijas mākslinieku asociācijām, Polijas Mākslinieku un Dizaineru asociācijas Varšavas nodaļas,  „Focus – Europa” Mākslinieku asociācijas Vācijā un studenti  no Latvijas Mākslas akadēmijas.

 

Simpozija laikā tapušie darbi – lielformāta gleznas un metālā atlietie darbi veidos ekspozīciju izstādē Mākslas dienas 2013. Mākslinieka monologs, kas būs pieejama apskatei no 21. aprīļa līdz  19.maijam Vidzemes tirgus Gaļas paviljonā. 


„Mākslas dienas” – iespēja „parādīt pigu”!

 

            Jau vēsturiski „Mākslas dienas” veidotas, lai uzsvērtu radošās un mākslinieciskās daiļrades brīvību. „Mākslas dienu” izpausmes, kas sakņojušās modernismā un tā daudzveidīgajās izpausmēs, vienmēr uzsvaru rod mākslas aktīvismā.

            Kas ir māksla? Arods vai brīva uzskatu paušana? Mākslinieks ir brīvs sludināt skaistumu, nāvi, prieku, un tās sajūtas, kas viņam rūp. Vai mākslinieks ir tikai marionete, ko uztur un nodrošina sponsori, kas nosaka darbības virzienus mākslā? Vai mākslinieks var atbrīvoties no stilistiskā un finansiālā diktāta?

            Jau izsenis Latvijā sponsoru – gaumes veicinātāju lomu pārmantojuši vadoņa kulta stiprinātāji, nacionālkomunisti, sorosieši – sociālisti un visbeidzot – jaunā nacionālmietpilsoņu stila paudēji, katrs kā sava sociuma sludinātājs.

Bet māksliniekā ir vēlme sajust, ka pats ir jaunas pasaules, virziena vai viedokļa radītājs. Brīvība no ārpasaules uzstādījumiem rada māksliniekā eiforisko prieku, kas paver daiļrades „portālu”.

            Finansētāja virsuzdevums - kontrole pār produktu, kas tiek radīts. Katra gaumes veicinātāju paaudze arvien striktāk nosaka ierobežojumus māksliniekam. Noplicinātās radošās bāzes, plaša mēroga stilistiski daudzveidīgas mākslas iegādes neesamība, sponsoru, konjunktūras un katra iekšējā ekonomiskā blokāde nosaka pakļāvību lielā mākslinieku daļā.         Mākslinieks ir reducējies kā darba devējs un darba ņēmējs, līdz ar to zaudējis filozofa, ģēnija un domas virzītāja lomu.

            „Mākslas dienas” ir kā aicinājums un kliedziens, tās ir mākslinieka daiļrades „portāla” atvēršanas iespējas bez kontroles un citiem nosacījumiem. Te viņš var būt brīvs un anarhistisks. Tā ir iespēja „parādīt pigu” pašreizējā mākslas standarta uzturētājiem! Tā ir iespēja sabiedrībai vēlēt aizdomāties par mākslas būtību!

 

Igors Dobičins

Biedrības „Latvijas Mākslinieku savienība” prezidents