AKTUALITĀTES LMS PROJEKTI LMS VĒSTURE LMS STRUKTŪRA LMS APAKŠSTRUKTŪRAS LMS KONGRESI LMS 19. KONGRESS Rekvizīti, kontakti LMS valde LMS revīzijas komisija LMS jaunie biedri LMS mūžībā aizgājušie biedri Pārskats par LMS valdes darbu Pārskats par SIA "Saimnieks MS" darbu LMS izpilddirektores A.Šmagres darbības pārskats LMS pilnsapulcei Pārskats par Starptautiskās Mākslas asociācijas Latvijas Nacionālās komitejas darbu Pārskats par LMS muzeja darbu Pārskats par LMS galerijas darbu Pārskats par biedrības "Grāmatsējumu un ādas dizaina asociācija" darbu Pārskats par Jelgavas mākslinieku darbu Pārskats par Ķīpsalas mākslinieku grupas darbu Pārskats par Madonas mākslinieku darbu Pārskats par Latvijas Medaļu mākslas kluba darbu Pārskats par biedrības "Radošā keramikas asociācija "Logs"" darbu Pārskats par mākslinieku biedrības "Sidegunde" darbu Pārskats par Talsu mākslinieku grupas (Talsu Krūmu mākslas grupa) darbu Pārskats par biedrības "Latvijas Tekstilmākslas asociācija" darbu Pārskats par Valmieras novada mākslinieku darbu Pārskats par Ventspils mākslinieku darbu LMS STATŪTI LMS BIEDRI KĀ KĻŪT PAR LMS BIEDRU? LMS BIEDRU RADOŠĀS KOPAS LMS DALĪBA ORGANIZĀCIJĀS INTERNETA SAITES LMS KONTAKTI

Ziedo Latvijas Mākslinieku savienībai

Pārskats par Latvijas Medaļu mākslas kluba darbu

Kontaktpersona Jānis Strupulis

 

E-pasts: janis.strupulis@gmail.com

 

Latvijas Medaļu mākslas klubs ir dibināts 1989.gada 24.oktobrī.

 

Klubs attīsta Latvijas medaļu mākslu un popularizē to Latvijā un pasaulē. Kluba aktīvā un pārdomātā darbība ir Latvijas medaļu mākslas stabilās attīstības pamatā. To pierāda mūsu medaļu izstādes Latvijā un ārzemēs, kā arī mākslas medaļu statusa nostiprināšanās Latvijā.

 

Klubā ir 36 aktīvi medaļu mākslinieki.

 

2009.gada nozīmīgākais notikums bija „13. Latvijas Medaļu mākslas triennāle” Ārzemju Mākslas muzejā no 13. līdz 28.jūnijam. Izstādē piedalījās 31 autors ar pēdējo trīs gadu 125 darbiem.

2009. gadā medaļas vēl tika eksponētas vairākās izstādēs: tēlniecības izstādē „Gaismēnas” Pēterbaznīcā no 23.janvāra, vīnam veltītā izstādē „Priecājies, dvēsele!”, ko atklāja 15.maijā Ā.Alunāna muzejā Jelgavā, no 5. līdz 26.jūnijam LMS galerijā tēlniecības izstādē „Sejas”, kā arī Rīgas domē no 17.decembra „Rīgai veltīto medaļu” izstādē.

VI Starptautiskajā Laikmetīgo medaļu mākslas biennālē Seikšalā (International Biennial of Contemporary Art Medals - Seixal), Portugālē no 2010.gada 17.aprīļa līdz 13.jūnijam piedalījās Bruno Strautiņš un Jānis Strupulis.

Arī iespaidīgajā latviešu - zviedru tēlniecības izstādē „Tilti”, kas notika no 2010.gada 30.aprīļa līdz 30.maijam Pēterbaznīcā, bija daudzu autoru medaļas dažādos materiālos.

Mūsu medaļas varēja aplūkot arī Dantes biedrības Itālijai veltītajā izstādē (9. –

14.marts), „Zelta darbi” Arsenālā (no 1.aprīļa), „Apbalvojumi Latvijas Republikā” LNVM (no 26.oktobra), kā arī Rudens izstādē Jūrmalā, H.K.Andersenam veltīto medaļu izstādē Kopenhāgenā un trijās izstādēs Ņujorkas medaļu galerijā „Medialia”.

XXXI FIDEM izstādē Tamperē, Somijā, no 2010.gada 16.jūnija līdz 29.augustam piedalījās 22 latviešu medaļu autori – līdz šim lielākais skaits. Izdevās pārliecināt FIDEM vadību piešķirt Latvijai 35 medaļu vietas (vairāk, nekā Austrālijai, Francijai, Krievijai u.c. valstīm), un mums, 10 FIDEM biedriem, pievienojās 12 jaunie autori, lielākā daļa vēl studenti. Šo FIDEM izstādi apmeklēja vēl nebijis Latvijas autoru skaits - 10, jo izdevās noorganizēt bezmaksas naktsmītnes.

Viļņā, Švento Jono galerijā 2010.gada 15.decembrī atklāja 8. Baltijas valstu medaļu mākslas triennāli, arī šoreiz mūsu autoru (36) un medaļu bija visvairāk. Mūsu kolekcijā bija arī 5 debitantu medaļas, un tas liecina par Latvijas medaļu mākslas stabilu izaugsmi un drošu nākotni.

Tāpat, kā jau iepriekšējās divas – 6. un 7. Baltijas triennāles, arī šī starptautiskā medaļu izstāde pilnībā ir pārvesta uz Jelgavu, uz tikko restaurēto Ādolfa Alunāna memoriālo muzeju, kur to var aplūkot no 2011.gada 12. maija līdz pat 28.augustam. Muzeju naktī šo izstādi apmeklēja ap 1600 jelgavnieku un viesu!

2010.gadā FIDEM (Federation Internationale de la Medaille) tika uzņemtas vēl 3 mūsu mākslinieces - Vija Dzintare, Māra Kalniņa un Nellija Skujeniece.

Pirmo reizi Kijevā, Sv. Sofijas katedrāles vēsturiskā kompleksa zālēs 2011.gada 14.janvārī atklāja Latvijas medaļu izstādi, un tajā piedalījās 24 medaļu mākslinieki ar 113 darbiem. Arī šo izstādi organizēja Jelgavas muzejs.

 

13. gadsimtā celtajā Dundagas pilī 2008.gada 10.maijā tika atklāta Pastāvīgā Medaļu ekspozīcija, vienīgā Latvijā un Baltijā. Arī 2009. un 2010. gadā Latvijas Medaļu mākslas klubs papildināja kolekciju ar jauniem dāvinājumiem. Šogad, 14.maijā svinīgi tika nodota jau 4. latviešu un ārvalstu autoru medaļu kolekcija, dāvinājuma aktus parakstīja Dundagas domes priekšsēdētājs Aldons Zumbergs un Medaļu kluba prezidents Jānis Strupulis.

20. un 21.gadsimta medaļu kolekcijas pamatā ir autoru dāvinājumi, un ziedotāju lielā atsaucība liecina par šādas, visiem un vienmēr pieejamas medaļu ekspozīcijas nepieciešamību. Šogad Dundagas pils pasūtīja vēl 12 medaļu vitrīnas.

2010. gada jūnijā Dundagas medaļu ekspozīciju apmeklēja japāņu medaļu mākslinieks Masaharu Kakicubo (kolekcijā ir arī viņa un brāļa medaļas) un Vācijas Medaļu mākslas biedrības biedrs, pazīstamais medaļu kolekcionārs Rihards Pēterhenzels, kurš dāvināja 51 medaļu, kā arī medaļu katalogus un grāmatas. Jānis Mikāns paglāba no pārkausēšanas un dāvināja 19 sudraba medaļas, kas veltītas pasaules kultūrai.

Jūrmalas mākslinieku grupas Rudens izstādē 2010. gadā Jūrmalas muzejā medaļas izstādīja Andris Bērziņš, Stefans Moāuļskis un Jānis Strupulis.

Latvijas Tēlnieku centra rīkotajā Tēlniecības izstādē „Tēlniecība 2011” Rīgā, Pēterbaznīcā no šā gada 2011.gada 31.marta līdz 1.maijam medaļu vitrīnās redzējām K.Baumaņa, A.Bērziņa, V.Dzintares, E.Grīnfelda, J.Kakša, M.Mickēviāas, I.Nātriņas, N.Skujenieces, B.Strautiņa, J.Strupuļa, A.Urtānes un I.Vilkas medaļas.

No 2011.gada 8.marta līdz 1.aprīlim Ivonnas Veihertes galerijā notika A.Olbuta (Lietuva), S.Neāvolodova (Igaunija) un J.Strupuļa (Latvija) medaļu, zīmējumu, gleznu un ekslibru izstāde, (šo pašu un vēl poļu autoru medaļu izstāde Tartu notika 2008.gada jūlijā).

2011.gada jūnija sākumā Staiceles mūzikas skolā ir skatāmas Jāņa Strupuļa mūzikai veltītās medaļas, bet Jūrmalas pilsētas muzejā – Vijas Dzintares medaļas un skulptūras.

 

Latvijas Medaļu mākslas kluba prezidents Jānis Strupulis